Последњих деценија смо сведоци грађевинарског бума у богатим земљама Блиског истока. Граде се ултраскупи хотели, вештачка острва, градови будућности. Све то је подстакнуто једним циљем: да се искористи новац од нафте који се још увек слива у неограниченим количинама у ово подручје, како би се развиле друге гране индустрије, међу којима је најпривлачнији туризам.
Бахреин је прототип земље Блиског истока, са великим унутрашњим сукобом сунита и шиита и две западне војне базе. То је прва земља која је осетила шта значи када новац од нафте престане да пуни буџет. Штавише, мораo је да набавља нафту од Саудијске Арабије, кoja је направила нафтовод како би задовољила потребе острва. Некада богата земља, данас све више и више постаје вазал својих арапских суседа, из страха да не падне у руке Ирана који га сматра својом одметнутом провинцијом.
Вазал суседа
Kласични верски сукоб унутар земље праћен je и социјалном неједнакошћу. Земљом влада сунитска мањина (30 одсто), у односу на шиитску већину која је и најсиромашнији слој у земљи. На острву стално тиња незадовољство које се с времена на време манифестује насиљем на улици. Овде је међу првима и грануло „арапско пролеће“, које је смирено захваљујући оклопним возилима Саудијске Арабије, објашњава бивши амбасадор Русије у Бахреину Валериј Власов.
„Владајуће пододице Бахреина и Саудијске Арабије су везане династичким браковима. Међутим, односи између Ријада и Манаме више личе на вазалство овог другог. Де јуре то није, али дефакто постоји. Некада, тридесетих година двадесетог века, било је обрнуто. Бахреин је био прва држава у Персијском заливу у којој је пронађена нафта. Они нису били сиротиња, а били су и добри трговци. Они су тада помагали, између осталог, и саудијским племенима“, објашњава Власов.
Чим су Саудијци почели да играју улогу прве земље у арапском свету, више нису пуштали Бахреин из зоне свог утицаја. Направили су мост од 25 километара, са осам трака у оба смера, којим су га повезали са полуострвом. Управо су преко њега и стигли тенкови који су умирили побуњене шиите 2011. године.
Владајућем слоју Бахреина је заиста потребна заштита Саудијаца због унутрашњег конфликта који стално тиња, али Ријад тиме решава и свој ништа мањи проблем.
„Саудијци прате ситуацију и у својој држави. Управо је у источним провинцијама, које се граниче са Бахреином, већина шиитска“, објашњава руски дипломата.
У тренутку када се Ријад налази у рату са шиитским побуњеницима у Јемену и док траје конфликт са Ираном у Персијском заливу, острво добија још већу важност. На њему се налази и база америчке Пете флоте, а од прошле године и британска база. У случају рата са Техераном, управо одавде би могли полетети први авиони преко Персијског залива.