Амбасадор Русије у Естонији позван у Министарство спољних послова те земље

Руски амбасадор у Талину Александар Петров позван је у Министарство спољних послова Естоније ради разговора о интерпретацијама догађаја из Другог светског рата, саопштила је за Спутњик прес-служба Амбасаде.
Sputnik

„Естонска страна дала је своје тумачење тог периода фокусирајући се на то да је Естонија ’жртва два тоталитарна режима‘, односно да је ’после немачке окупације уследила совјетска окупација‘“, наводи се у саопштењу Амбасаде.

Руски амбасадор Александар Петров нагласио је да је његова изјава о ослобађању Естоније у Другом светском рату заснована на чињеницама и личним запажањима.

„Да бисте се уверили у исправност тих речи, довољно је да 9. маја дођете до споменика Војнику-ослободиоцу на војном гробљу у Талину и видети како хиљаде и хиљаде људи — Руса и Естонаца — полажу цвеће у знак сећања на совјетске војнике који су ослободили Европу од нацизма“, објаснио је Петров.

Раније је министар спољних послова Естоније Урмас Рејнсалу саопштио да је донета одлука да се руски амбасадор позове у Министарство. Он је објаснио да је то урађено због амбасадорове изјаве о ослобађању Естоније. Петров је, између осталог, напоменуо да се Естонци сећају подвига совјетских војника који су пре 75 година ослободили земљу од нацистичких освајача и да то поштују.

Естонија упутила протест Русији

Рејнсалу је раније био министар правде и више пута је покретао питање о надокнади штете од Русије због такозване „совјетске окупације“. Специјална комисија при Министарству правде Естоније саопштила је да штета износи око 1,2 милијарде евра.

Руско руководство је више пута изјављивало да нема говора о совјетској окупацији балтичких земаља 1940. године. Министарство спољних послова Русије објаснило је да је придруживање балтичких држава СССР-у спроведено према међународном праву тог времена.

Коментар