Резултати првих истражних бушотина планираних за идућу годину, како су казали у Управи, даће одговор на питање да ли на предметним блоковима постоје резерве нафте и гаса, те да ли ће потенцијално нађене резерве бити такве и толике да се могу комерцијално производити.
„Тек након што се утврди постојање структура и оне буду избушене, моћи ће да се дâ одговор на питање да ли у подморју Црне Горе, тачније у изабраним структурама, постоје резерве нафте и гаса. Иако су геофизичка истраживања извршена у складу са најсавременијим методама, о угљоводоничном потенцијалу црногорског подморја на предметним блоковима не можемо говорити само на основу прикупљених података“, рекли су црногорским медијима у Управи.
Подсјетимо, у складу са Уговором о концесији за истраживање и производњу угљоводоника на блоковима четири, пет, девет и десет, који је потписан са италијанско-руским конзорцијумом „Ени-Новатек“, током новембра и децембра прошле године у црногорском подморју је извршено 3Д геофизичко снимање предметних блокова, укупне површине 1.228 километара квадратних.
Из Управе за угљоводонике су прецизирали да је циљ ових геофизичких снимања било прикупљање података о структури подморја на дефинисаним блоковима.
„Када говоримо о блоковима четири, пет, девет и десет, прикупљени и обрађени подаци су у функцији одређивања тачних локација за бушење истражних бушотина које су у складу са Уговором , саставни дио обавезног радног програма који група ’Ени-Новатек‘ мора да изведе у оквиру прве фазе истраживања, а која траје четири године“, истакли су у Управи.
Додајмо, када је ријеч о блоковима 30 и 26 у црногорском подморју, на којима концесију за истраживање има грчка компанија „Енергеан“, у фебруару ове године завршено је 3Д геофизичко истраживање, за које се очекује да ће подаци бити прикупљени до краја године.