Гана је шеснаеста држава по реду која је повукла признање Косова, а одлука те државе могла би да утиче да и њени суседи крену истим путем, каже за Спутњик Драган Милосављевић, дугогодишњи дописник Танјуга из Африке.
Смањен притисак
„Гана је до сада највећа и може се рећи најзначајнија држава у низу земаља које су повукле признање Косова, и то, према мом мишљењу, спада у стварање новог геополитичког оквира у свету“, сматра Милосављевић.
Повлачења признања Косова јесу део вештине наше дипломатије, али није само то допринело да Гана промени свој став, истиче наш саговорник и подсећа да су мале државе признале Косово под притиском у тада униполарном времену.
„Гана је земља која је имала традиционално добре односе са Југославијом и такве односе има и са Србијом, тако да су они вероватно једва дочекали смањење притиска, а можда и директан подстицај да повуку признање. Због тога бих на ово повлачење гледао као и на нешто више од самог тог чина. Дакле, као промену климе, што је добар наговештај за нека будућа збивања“, уверен је наш саговорник.
Према његовим речима, Гана има добру економску сарадњу и са Кином, а за разлику од времена када је Запад у тој држави био присутан као колонизатор, данас је клима сасвим другачија. Управо то може да буде окидач да друге државе, чак и много веће од Гане, крену њеним путем.
Утицај на суседе
„Гана је са 29 милиона становника мала у односу на једну Нигерију, која има више од 100 милиона становника. Свакако би Гана могла да утиче на своје прве суседе, па и на Нигерију, која је данас мање корумпирана и подложна утицају Запада него што је то било некада. А то би већ био једн веома крупан корак“, сигуран је Милосављевић.
Наш саговорник подсећа да је Гана држава која је већ седамдесетих година прошлог века имала више од 75 одсто писмених грађана и свој универзитет.
И министар спољних послова Ивица Дачић реко је да је Гана озбиљна земља и да је нота коју су они написали „боља него да смо је ми написали“.
„Већ у другој реченици ноте стоји да је Гана донела одлуку да повуче признање Косова и да сматра да је одлука претходне владе Гане о признању Косова као независне државе погрешна“, казао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је додао и да су разговори са Ганом трајали доста дуго, да се разговарало на свим нивоима и да су са представницима те земље разговарали председник Србије Александар Вучић, председница Скупштине Србије Маја Гојковић и он као министар спољних послова.