„Руска страна спремна је да разматра сарадњу са Ираном у овој области (продаја оружја), под условом да практична реализација оваквих пројеката почне тек након укидања међународних ограничења“, објаснио је Шугајев.
Према његовим речима, Иран би могао бити заинтересован за испоруке, конкретно борбених авиона, хеликоптера, тенкова, бродова, обалских ракетних система, авио-мотора, као и резервних делова за оправку авиона, оклопних возила и подморница.
Он је додао да Москва испоручује Техерану неофанзивно оружје, укључујући радарске системе.
„Наставља се реализација уговора који не подлежу санкцијама Уједињених нација (УН) за опреме за оправку и дијагностику, средстава за радио-надзор, радарских система, као и друге не-офанзивне технике“, објаснио је Шугајев.
О испорукама С-300
Шугајев је навео и Русија и Иран не разматрају питање доданих испорука ракетних противваздушних система С-300.
„Додатне испоруке С-300 Ирану се не разматрају“, истакао је он.
Шугајев је подсетио да су руски системи за противваздушну одбрану (ПВО) испоручени Ирану 2016. године, гаранције према уговору завршене у априлу 2018. године, а техничке услуге врши сервисни технички центар који је отворен у Ирану.
Иран је под санкцијама УН, укључујући и у области војно-техничке сарадње, од средине 2000-их. Ограничења су делимично укинута након резолуције Савета безбедности УН 2015. године након што је Иран почео да сарађује са међународном заједницом на нуклеарном програму. Међутим, забрана испорука офанзивног оружја биће на снази још пет година од ступања на снагу – до октобра 2020. године.