Ледоломци на нуклеарни погон режу Северни морски пут

Захваљујући ледоломцима на нуклеарни погон, пловидба Северним морским путем биће могућа током целе године. Руско предузеће „Атомфлот“ добиће ускоро неколико ледоломаца ЛК-60ЈА, саопштио је генерални директор тог предузећа Мустафа Кашка.
Sputnik

„Након што стигну нови ледоломци, почињемо активно савладавање источне маршруте. Навигација током целе године ће вероватно почети када се појави ледоломац ’Лидер‘“, прецизирао је Кашка.

Према његовим речима, ледоломци типа ЛК-60ЈА (Пројекта 22220) опремљени су новим реакторима, који ће омогућити да се допуна горива обавља много ређе, што је важно током дугих путовања.

За ледоломце на нуклеарни погон нема зиме

„Они имају веће могућности него постојећи ледоломци, и то не само када је у питању снага и пробијања леда. Они имају нови систем реактора, који ће омогућити да се точење горива обавља много ређе. За нас је то веома важно због тога што можемо да повећамо оперативни период ледоломаца, који неће радити 7-8 месеци годишње, него 10, што је такође од изузетног значаја“, нагласио је Кашка.

Такође је додао да је количина терета превезеног Северним морским путем у 2019. године достигла око 30 милиона тона.

Раније је генерални директор предузећа „Балтичко постројење за бродоградњу“ Алексеј Кадилов саопштио да ће ледоломци типа „Лидер“ омогућити пробој у руској економији.

Ледоломци на нуклеарни погон режу Северни морски пут

„Ако данас извоз течних нафтних деривата и гаса тече углавном на Запад, а они се затим претоварају на обичне бродове за превоз гаса и танкере и све то иде на Далеки исток, онда ће у случају изградње ледоломаца типа „Лидер“, а стручњаци сматрају да би требало да их буде најмање три, то обезбеди пловидбу током целе године и извоз угљоводоника на исток. То је знатно краћи пут, а што је још важније — главни потрошачи течног природног гаса су Јужна Кореја, Јапан и Кина. То је огромно и непресушно тржиште“, закључио је Кадилов.

Арктичка флота имаће 13 ледоломаца

Ледоломци ЛК-60ЈА (Пројекта 22220) представљају нови тип руских нуклеарних ледоломаца снаге 60 мегавати са нуклеарним погонским системом. Тренутно се у „Балтичком постројењу“ граде три нуклеарна ледоломца — „Арктик“, „Сибир“ и „Урал“.

Ледоломац „Арктик“ је 12. децембра започео тестирања на мору помоћу дизел-генератора. Брод се враћа у луку 14. децембра.

Завршни део морских тестирања планиран је за март-април наредне године.

Ледоломци се граде како би заменили совјетске бродове, од којих ће само један остати у функцији након 2030. године.

Према речима руског председника Владимира Путина, Арктичка флота ће до 2035. године бројати најмање 13 тешких ледоломаца, од којих ће девет бити на нуклеарни погон.

Ледоломци на нуклеарни погон режу Северни морски пут
Коментар