Купола чељабинског метеорита отворила се из необјашњивих разлога /видео/

У Историјском музеју Јужног Урала купола испод које се чува фрагмент чељабинског метеорита сама се подигла, саопштио је портпарол музеја Јуриј Богатенков. Видео је објављен на званичном налогу установе на друштвеној мрежи „Вконтакте“.
Sputnik

Надзорне камере су снимиле како посетиоци разгледају експонате у музеју, укључујући и конструкцију са метеоритом. Заштитна купола се у једном моменту сама подигла.

„Не верујемо у мистерије, али сетимо се да је недавно брат близанац чељабинског метеорита пролетео у близини Земље, тако да мислите шта желите“, наводи се у коментару испод снимка.

Према речима Богатенкова, инцидент се догодио 14. децембра, „неочекивано, усред бела дана“. 

„На лице места је стигло обезбеђење, које је спустило куполу. Немамо објашњење за то што се догодило. Узрок је непознат, с обзиром да смо сигурни да није било техничких проблема“, нагласио је он.

Чељабинск: Плави снег, три Сунца, експлозија метеорита (видео)

Према речима директора Историјског музеја Владимира Богдановског, постоји могућност да се купола изнад метеорита подигла сама од себе.

Наиме, заштитним системом се управља са пулта, али је потребно деловати према посебној шеми.

„Постоји могућност да се догодио технички квар, али ко је дао команду и како се десило да се купола подигне, немамо објашњење“, истакао је он.

Богдановски је нагласио да у тренутку инцидента није нестало струје. Како каже, купола се подизала тако споро да посетиоци нису ни обраћали пажњу на њу.

Он је истакао да метеорит није оштећен и да остаје на свом месту, као и сви остали експонати.

У Чељабинској области је 15. фебруара 2013. пао метеорит. Највећи фрагмент је извађен из језера Чебаркуљ и тежио је више од 600 килограма. Данас се чува у Чељабинску у Државном историјском музеју „Јужни Урал“ испод специјалне куполе у сали, тако да га могу видети сви посетиоци музеја.

Коментар