Вековима је руска Чељабинска област, смештена на граници Европе и Азије, била одбрамбени бастион, који је служио као браник царевим војскама и Совјетском Савезу утврђивао завидно нуклеарно складиште оружја. Али репутација ове регије као војне области није једино што на њу у последње време скреће пажњу.
Метеорит…
Године 2013, метеорит је прозујао над градом. А није се ни радило о обичном метеору.
Небо је 15. фебруара осветлио летећи објекат који је експлодирао неколико пута.
"Најпре сам видела велику блештећу светлост на небу, а затим је уследила гласна експлозија, која не само да је поломила прозоре, већ је и њихове оквире разбила у парампарчад", рекла је за РТ Таисија Алабузхина.
Срећом, експлозија се догодила између 30 и 40 км изнад Чељабинска, а само небеско тело није се сручило усред града. Повређених није било, али око 1.600 људи задобило је мање повреде, углавном од комадића распарчаног стакла.
Иако је метеор био релативно мали, неки су његову експлозију поредили са снагом атомске бомбе. НАСА је рекла да је снага потреса одговарала експлозији од 500 килотона, 30 пута снажније од удара у Хирошими. Земљотрес је био толико снажан да је потреси превалили неких 85.000 км, обишавши двапут планету током три дана, попут Супермена.
Црква Метеорита
Највећи фрагмент метеорита био је тежак око 570 килограма и пронађен је у језеру Чебаркуљ, 90 км удаљеном од Чељабинска. Комад небеског тела окупио је и велики број обожавалаца, од којих је код неких обожавање прерасло у култ, те је основана и такозвана Црква Метеорита.
Андреј Брејвичко, истраживач паранормалних појава и оснивач заједнице верника, верује да он садржи "листу моралних и легалних норми које ће људима помоћи да живе на новом нивоу развоја духовног знања". Он такође тврди и да је метеорит тако моћан да би заправо могао покренути и апокалипсу.
Три Сунца?
А ако џиновски метеорит који предводи апокалипсу није био довољан становницима Чељабинска, у фебруару се догодило нешто још невероватније од двоструке дуге — троструко Сунце. Не, становници Чељабинска нису привремено напустили Земљу и постали део троструког сунчевог система, радило се о оптичкој илузији коју понекад називају и зимском дугом. Њу стварају кристали леда у зимском ваздуху. Симетрични зраци светлости, са примесама црвене изнутра, називају се лажним, споредним или фантонским сунцима.
Плави снег
Ако родитељи деци забрањују да једу жути снег, како би тек реаговали на плави? Ако ни троструко сунце није било довољно за фебруар, необичне, плаво обојене пахуље пале су на улице овог града, чисто у случају да мештани нису били довољно испрепадани.
Али пре него што је било ко стигао да оснује култ или окарактерише плави снег као још један знак предстојећег смака света, надлежни су закључили да је он заправо био последица цурења у фабрици која производи боје за ускршња јаја.