„Долазим овде 15 година. Ту су столови са закуском, гардероба, као и новогодишња јелка. Све је као и обично, али сам сваки пут узбуђен. Медведев није имао прес-конференције, па није било овако занимљивих догађаја“, каже новинар Алексеј. Као искусан учесник, посаветовао нас је да прво свратимо до столова са храном да се окрепимо.
Певаћу и играћу, ако буде потребно
Људи су почели да се окупљају од осам часова ујутру. Након што би се сместили за сто са лаптоповима, топлим напицима и тањирима са храном, одмах су се „бацали“ на посао, а неки су извештавали уживо од момента када би стигли. Док су чекали да конференција почне, новинари су саветовали један другог шта да пробају од понуђене хране.
Девојка са шлемом на глави и у наранџастом прслуку марширала је по дворани, привлачећи пажњу присутних. На капи стоји натпис: „Јекатеринбуршки метро“.
„Тражимо од Владимира Путина да у нашем граду направи другу линију метроа“, објашњава она колегама. На питање новинара Спутњика — да ли су се становници њеног града обраћали локалним властима, она одговара — „без Путина нема смисла да се разговара са њима“.
„Он ће одобрити, а затим ће разговарати о томе са локалним властима“, уверена је девојка.
Одједном се зачуо неки продоран звук — новинар из Мордовије свира свој национални инструмент у центру дворане. Сваки пут када су се камере многобројних представника медија окретале ка њему, он је тражио да се тај моменат забележи и камером на телефону.
Ипак, телохранитељи председника Путина нису га пустили у салу са инструментом. Новинар се није много узнемирио због тога, већ је обећао да ће пронаћи други начин да привуче пажњу на себе.
„Отпеваћу или одиграћу нешто, ако буде потребно“, каже он.
Његове колеге су се интересовале шта намерава да пита, ако добије реч.
„Питање је најактуелније. Шта да радимо са демографијом? Попис становништва ће се вршити 2020. године, а наталитет у Мордовији је низак. Потребно је хитно нешто предузети“, објашњава он.
Један од транспарената привлачи пажњу својом поруком: „Хајде да се венчамо“. Новинарка из Републике Тува Азиана Чадамба признаје да уопште не намерава да жени председника, иако се сећа да је он прошле године обећао да ће то „некада учинити“.
„Дошла сам код Путина како би нам он помогао да повежемо Туву са другим руским градовима. Немамо железницу, која би ’венчала‘ Туву са суседном Хакасијом, Краснојарском, Новосибирском и Москвом. Нема инвеститора који би уложили у изградњу пута. Људи одлазе из Републике. Нема посла“, објашњава она.
Не помаже ни икона, ни застава, ни молитва
Бугарски новинар Борис Анзов озбиљно се припремио за састанак са Путином — донео је икону, заставу своје земље и венчиће од цвећа.
„Допутовали смо из Бугарске да замолимо Путина да поново покрене изградњу ’Јужног тока‘. Он треба да зна да нису становници Бугарске одустали од изградње гасовода, него наше власти. Желимо да замолимо Владимира Путина да издвоји неколико милијарди за гасовод. Русија треба да учини први корак“, рекао је он.
„Зар бугарске власти нису промениле мишљење поводом тога? Они су и даље против?“, питају руски новинари.
„Најважније је да нам руски председник да новац. И нека укине визе за држављане Бугарске. Ако Путин издвоји за нас бар неколико милијарди, поклонићемо му ову икону“, закључују бугарски новинари.
Међутим, нису имали прилику да говоре за време прес-конференције са руским председником. Није помогла ни икона, ни бугарска застава, ни молитва, коју је почео да изговара један од њихових новинара.
Руски председник углавном отвара конференцију за штампу кратким извештајем о стању економије у земљи, а затим следе питања федералних медија, која се углавном своде на економију и геополитику.
Међутим, ове године све је почело од снега. Тачније од тога да нема снега. Након разговора о глобалном загревању, одједном су се „пребацили“ на Камчатку и скупе авионске карте. То је такође необично, јер се о питањима у региону дискутује тек за време другог часа трајања конференције.
Треће питање је поставио најгласнији новинар — становник Санкт Петербурга, забринут због проблема са одношењем смећа, просто је надвикао остале колеге. Путин је одговорио на његов питање, са молбом да од конференције не праве „пијацу“.
Међутим, Путинову молбу су сви присутни игнорисали.
„Ако овако наставимо, дочекаћемо Нову годину са председником“
Са сваким минулим часом, нервоза међу новинарима је постајала све већа — времена мало, а питања много. Међутим, то није спречило руског председника да за четири и по часа, колико је трајала конференција, „претресе“ скоро сва најважнија питања која се тичу унутрашње и међународне политике.
Током последњег часа трајања конференције новинари су се шалили, констатујући да ако тако наставе — Нову годину неће дочекати са породицом.
„Ако дочекамо Нову годину са председником, можда ће се проблеми коначно почети решавати?“, досетио се један од присутних.
Новинари су наставили да постављају своја питања руском председнику чак и када је он напустио салу.