Случај прогона новинара Спутњика у Естонији стигао до УН, ОЕБС-а и Савета Европе

Званични представник за медије Уједињених нација Стефан Дижарик изјавио је да покушава да дође до детаља у вези са ситуацијом и претњама новинарима Спутњика у Естонији.
Sputnik

„Покушавам да дођем до неких детаља, да разјасним шта се дешава“, рекао је Дижарик на брифингу у седишту УН у Њујорку.

У прес служби МИА „Русија севодња“ јуче је саопштено да ће се агенција обратити кључним мећународним организацијама по овом питању – УН, ОЕБС-у, Савету Европе, Унеску и да ће од њих тражити да дају оцену тог, како се наводи, кршења слободе говора без преседана и да предузму мере како би се заштитили новинари.

Америчке демократе саветују грађанима: Читајте Орвела, али не и Спутњик

Шеф Савета за развој грађанског друштва и људска права при председнику Русије Валериј Фадејев упутио је писма представнику ОЕБС за слободу медија Арлему Дезиру и комесару Савета Европе за људска права Дуњи Мијатовић, с молбом да се лично ангажују на овом случају.

Главна уредница МИА „Русија севодња“ и телевизије РТ Маргарита Симоњанобратила се јуче председници Естоније Кесрти Калјулајд због претњи новинарима Спутњик Естонија.

„Поштована госпођо председнице Керсти Калјулајд, не знам да ли сте обавештени о раду законодавних органа у Вашој земљи, који прете новинарима, односно својим грађанима, кривичним поступцима због тога што раде свој посао. Постављен им је ултиматум без преседана — да прекину да раде за Спутњик до 1. јануара или да се спреме за затвор“, написала је Симоњанова на свом налогу на Телеграму на естонском и руском језику.

Она је истакла да је тешко замислити да су у Естонији спремни да у затвор пошаљу 30 новинара, кршећи сва права и слободе.

Естонске власти прете кривичним поступком запосленима Спутњика

„Нажалост, мене као главног уредника агенције ’Русија севодња‘ живот приморава да схватим ову претњу озбиљно — у Украјини је наш колега Кирил Вишински провео 400 дана иза решетака због своје професије“, додала је она.

Истовремено је апеловала на председницу Естоније да спречи хапшење новинара.

Овим поводом огласио се и председник Владимир Путин, који је поручио да ће власти Русије учинити све како би подржале рад Спутњика у Естонији и у другим државама где је он присутан.

„Ми ћемо радити све како бисмо вас подржали, где год да се налазите, али мерама које неће нашкодити нашим међудржавним односима“, обећао је председник Русије на великој годишњој конференцији за медије.

Он је осудио притисак на новинаре Спутњика у Естонији, али је истовремено рекао да предузимање контрамера на државном нивоу нема много ефекта.

Коментар