„То је веома незахвална одлука, веома опасан корак, који може довести до неконтролисаног процеса краха споразума. Слали смо сигнале о томе и уочи доношења одлуке, а сада наше европске партнере директно упозоравамо на то“, истакао је он.
Раније су Немачка, Француска и Велика Британија најавиле покретање механизма за решавање спорова у оквиру иранског нуклеарног споразума.
У заједничкој изјави министара спољних послова три земље наводи се да су они приморани на то због одбијања Техерана да испуни своје обавезе из споразума.
Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. године историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Договор у свом изворном облику није преживео ни три године: Сједињене Америчке Државе су у мају 2018. године објавиле саопштење о једностраном повлачењу из њега и враћању строгих санкција Ирану. Иран је најавио поступно смањивање својих обавеза у оквиру споразума.