Анкета: Пољаци захвални Црвеној армији за ослобођење од нациста

Скоро две трећине Пољака осећа захвалност према Црвеној армији за ослобођење Пољске од немачке окупације, и сматрају да је Аушвиц ослободила совјетска војска, показује истраживање које је спровела француска компанија „Ифоп“ у Пољској.
Sputnik

Резултати истраживања су показали да је 65 одсто Пољака захвално снагама Црвене армије за ослобађање Пољске у фебруару 1945. године. Са друге стране, 27 одсто испитаника се изјаснило негативно, док три одсто анкетираних није могло да одговори на питање.

У истраживању је прецизирано да је највећи проценат испитаника који су захвални Црвеној армији - старији од 65 година (77 одсто).

Истовремено, анкета је показала да, што је виши ниво образовања Пољака, то испитаници ређе осећају захвалност према ослободиоцима Пољске (61 одсто испитаника са високим образовањем у поређењу са 68 одсто са средњим образовањем).

Ко је ослободио Аушвиц?

На питање: „Ко је ослободио Аушвиц 27. јануара 1945. године“, већина испитаника је одговорила – снаге Црвене армије (73 одсто), док 15 одсто сматра да је Аушвиц ослобођен захваљујући пољској војсци.

Кримска конференција: Шта је добила Пољска захваљујући СССР-у

Занимљиво је да испитаници са већим приходима и социјалним статусом сматрају да је Црвена армија главни ослободилац „Аушвица“ (78 одсто против 69 одсто са средњим приходима и статусом). 

Анкета је показала да пет одсто анкетираних становника Пољске сматра да су САД ослободиле „Аушвиц“, а међу одговорима су се нашле и Велика Британија (1 одсто) и војске неке друге земље (1 одсто).

Анкету је спровела најстарија француска компанија за истраживање јавног мњења „Ифоп“ од 6. до 11. фебруара 2020. године у Пољској за агенцију Спутњик.

У истраживању је учествовало 1.000 особа старијих од 18. година.

Подсетимо, Аушвиц су 27. јануара 1945. године ослободиле трупе Црвене армије. Процењује се да је током Другог светског рата у логору убијено од једног до четири милиона заробљеника. Близу 1,4 милиона људи, од којих око 1,1 милион Јеврејa, убијено је у „Аушвицу“ од 1941. до 1945. године.

Коментар