Одговарајући на питање „Вијести“ да ли и на који начин Европски парламент и Брисел могу да помогну у решавању институционалне кризе у Црној Гори и да ли то може утицати на даље преговоре са ЕУ, он је истакао да дијалог који су користили у Северној Македонији и други механизам - интерпарламентарни дијалог који је на снази у Србији, могу да се активирају и овде, „наравно, на захтев Црне Горе“.
Билчик је казао да је ЕП спремна да помогне у том процесу, кроз процес медијације или да понуди савете.
„Већ смо били у прилици да нас неке земље кандидати замоле за такву помоћ, да учинимо што можемо да се развије та политичка култура у парламенту и другим институцијама”, рекао је Билчик.
Он је оценио да је питање верских заједница искључиво у надлежности државе Црне Горе, али да тај поступак мора да се води у складу са свим међународним и другим релевантним стандардима у областима људских права.
„Истичемо да је дијалог начин ка проналажењу решења у овом спору и предлажемо да се у духу дијалога настави рад на отвореним питањима. Ту мислимо на Закон о слободи вероисповести и правном положају верских заједница”, истакао је Билчик.