Мали зелени молекули: Научници тврде да су пронашли ванземаљске протеине

Научници сматрају да су напредном технологијом у једној свемирској стени која је пала на Земљу пре 30 година пронашли нетакнути ванземаљски протеин.
Sputnik

Ако се потврде њихови налази, радиће се о првом пронађеном протеину који не потиче са Земље, преноси „Индекс.хр“

Физичар Малколм Мекгеок из корпорације „Плекс“ и његове колеге користили су савремену технологију масене спектрометрије како би анализирали аминокиселине у метеориту Акфер 086, који је пронађен у Алжиру 1990. године, пише „Сајенс алерт“.

Новооткривени протеин

Иако ванземаљски протеин није аутоматски и доказ ванземаљског живота јер протеини могу настати из разних природних процеса – живот, колико нам је познато, не може постојати без ових грађевинских блокова.

Тим је у метеориту пронашао јачи сигнал аминокиселине глицин и открио да је она повезана с другим елементима, попут гвожђа и литијума. Касније је схватио да та аминокиселина не постоји самостално, већ да је део новооткривеног протеина који су назвали хемолитин.

Иако хемолитин по структури наликује земаљским протеинима, његов однос деутеријума и водоника не одговара ичему на Земљи, али је у складу с оним за шта се очекује да ће се наћи на комети. Научници стога сматрају да је овај протеин ванземаљског порекла и да се вероватно формирао у протосоларном диску пре више од 4,6 милијарди година.

Руски научници дизајнирају моћни телескоп за откривање ванземаљских цивилизација

Потребне додатне провере

Тим напомиње како постоји могућност да се заправо ради о полимеру, широј скупини молекула којој припадају и протеини, што би ипак значило да се не ради о „малим зеленим“ молекулама.

Како би се потврдило ванземаљско порекло, односно постојање протеина хемолитина, независни научници требало би масеном спектрометријом да одреде овај спектар, те помоћу софтвера за моделирање покушају да реплицирају структуре које производе исте или сличне спектре. То би могло помоћи да се одреди ради ли се о новом протеину или о некој другој врсти полимера.

Коментар