„Вашингтон не само да модернизује своје нуклеарне снаге, него стреми да их унапреди, што значајно повећава вероватноћу њихове употребе“, рекла је Захарова на брифингу.
Она је истакла да посебну забринутост у том погледу представља то што САД повећавају спектар средстава мале снаге у свом нукеларном арсеналу, укључујући производњу и распоређивање такве муниције за стратешке носаче.
„То очигледно води до снижавања прага за употребу нуклеарног оружја. Стиче се утисак да у Вашингтону одлучили да циљано разматрају нуклеарни сукоб као реалну политичку опцију, и због тога развијају одговарајући потенцијал“, констатовала је Захарова.
Према њеним речима, да би њихови поступци били легитимни, САД се традиционално позивају на спољне претње у виду Русије и Кине, које наводно угрожавају Америку.
Русија осуђује повећање америчких расхода за нуклеарно оружје
Повећање америчких расхода за нукеларно оружје је пут који води у ћорсокак, рекла је Захарова.
Необуздано гомилање војне моћи, посебно изван одређених правних оквира за одвраћање, је једноставно пут који води у ћорсокак. Много ефикаснији начин за осигуравање националне безбедности је наставак политике контроле наоружања и успостављање мирне интеракције с другим државама, на шта поново позивамо САД“, истакла је Захарова.
Русија забринута због Споразума о отвореном небу
Русија је озбиљно забринута због изјава америчких званичника, који покушавају да искористе Споразум о отвореном небу у унутарполитичким играма, каже Захарова.
„Озбиљно смо забринути због изјава појединих високих функционера и америчких посланика, клји покушавају да од Споразума о отвореном небу направе монету за поткусуривање у унутарполитичким играма. Сматрамо да је овај споразум веома важан механизам за осигуравање европске безбедности и транспарентности у војној области, поред Бечког документа о мерама за јачање поверења и безбедности из 2011. године“, истакла је Захарова.
Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата. Он је на снази од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других. Споразум су потписале укупно 34 државе.
Новинарима пре брифинга мерена температура
Свим новинарима, који присуствују брифингу Захарове, пре уласка у салу је измерена температура због опасности од епидемије коронавируса.
Температуру новинара контролисали су медицински радници у маскама помоћу термографске камере. Процес мерења није трајао дуже од пар секунди. Код зграде Министартсва спољних послова паркирано је дежурно возило хитне помоћи.