Он истиче да се тако испуњавају сви захтеви Комитета за свемирска истраживања која се односе на заштиту других планета од инфекција земаљским микроорганизмима и заштиту биосфере Земље од могућих патогених микроорганизама током повратка свемирске технике из свемира.
„Убудуће је, као и сада, потребно наставити са дезинфекцијом и чишћењем све опреме биоцидним средствима како би се спречио пренос патогена. Поред тога, неопходно је започети напредна истраживања у области вирусологије. Раније није било нарочито интересовање за овај правац, а сада се због коронавируса појавила жеља за истраживањем“, каже Иљин.
Он наводи да се недавно у научним круговима појавила идеја да је коронавирус могао доспети на земљу од метеорита који је експлодирао у октобру изнад Кине, али да та тврдња није доказана.
На питање колико је посада Међународне свемирске станице заштићена од коронавируса и од осталих вирусних и бактеријских инфекција, Иљин каже да лекари још нису приметили ништа алармантно.
„Деценијски систем превенције још увек функционише. Да бисмо спречили ширење вируса, имамо читав арсенал средстава за хигијену и бактериостатичних лекова. Ако вирус некако доспе до станице, онда у условима микрогравитације, у условима овог херметичког објекта, бактеријски аеросол је стабилнији него на Земљи. У новонасталим условима, наш одсек који се бави развојем средстава за личну хигијену треба да поради на стварању средстава која ограничавају емисију микроорганизама у животној средини, укључујући можда и маске за астронауте да би се ограничила појава бактеријског аеросола у свемиру када је астронаут прехлађен, кија или кашље“.
Прочитајте још: