Стручњак за инфективне болести руши митове о вирусу корона

Шеф катедре за инфективне болести Универзитета Мериленд, Фахим Јунус, огласио се на Твитеру поводом бројних заблуда које се у јавности појављују у вези са вирусом корона.
Sputnik

Јунус је написао да жели да „разјасни ствари“ и „разбије“ раширене заблуде.

Да ли ће на лето вирус корона нестати и какву улогу имају комарци

Као прву заблуду Јунус наводи да ће вирус корона нестати у летњим месецима и објашњава зашто је то погрешно.

„Претходне пандемије нису следиле временске обрасце, а осим тога, кад нама стигне лето, на јужној хемисфери биће зима. Вирус је глобалан“, образложио је Јунус.

Према његовом мишљењу, погрешна је и теза да се на лето вирус брзе шири због уједа комараца.

​Јунус истиче да се ова инфекција шири капљично, а не преко крви.

„Комарци не доприносе ширењу заразе“, навео је он.

Ко може, а ко не може да задржи дах 10 секунди

Још једна од заблуда је да „ако можете да задржите дах 10 секунди без нелагодности, немате корону“, напомиње Јунус. Он указује да већина младих пацијената са вирусом корона може да задржи дах дуже од 10 секунди, а да многе старије особе без вируса то неће моћи да ураде.

Као следећу заблуду наводи да треба да дамо крв, с обзиром да тестирање на вирус није свакоме омогућено, а да ће банка крви тестирати да ли је вирус присутан.

Српски епидемиолог појаснио да ли се вирус корона преноси преко одеће
Ниједна банка крви не тестира вирус корона, тако да овај покушај неће успети. Давање крви је хумана мисија, оно мора да буде мотивисано правим разлозима“, навео је Јунус.

О заблуди да вирус корона живи у грлу и да зато треба пити пуно воде да би се вирус „отерао“ у стомак, где ће га киселина убити, Јунус пише:

Вирус може ући преко грла, али продире у ћелије домаћина. Не можете га ‘опрати’. Прекомерни унос воде натераће вас да отрчите до тоалета“.

Критике да је држање физичког растојања претерана реакција и да вирус неће нанети велику штету, Јунус убраја у још једну заблуду и поручује:

„Ако не буде превеликог броја инфекција (чему се надам) то ће заправо доказати да је социјално дистанцирање деловало. Не може се рећи да вирус никад није био крупна ствар“.

Прокоментарисао је и упоређивање броја погинулих у саобраћајним несрећама за годину дана (30.000 људи) са вирусом корона и указао да саобраћајне незгоде нису заразне, да се њихова смртност не удвостручује свака три дана и да не изазивају масовну панику или пад тржишта.

Сапун најбоље средство заштите

Као још једну од заблуда наводи да су „средства за дезинфекцију руку боља од сапуна и воде“.

Стручњак за инфективне болести руши митове о вирусу корона

„То је погрешно. Сапун и вода заправо убијају и испирају вирус са коже (не може да продре у ћелије наше коже), а такође чисти и видљиву прљавштину“, истакао је Јунус.

Тврди и да је погрешна теза да је једна од најбољих стратегија за спречавање ширења вируса да се сва врата у дому очисте дезинфекционим средствима.

Прање руку и држање дистанце од других људи најбоља је пракса. Ако немате у кући пацијента зараженог вирусом, различите површине у њој не би требало да представљају велики ризик“, закључио је Јунус, специјалиста за инфективне болести.

Прочитајте још:

Коментар