Руска флота: Совјетско наслеђе и подморнице пете генерације

Паралелно са производњом подморница пете генерације, Руска флота модернизује подморнице из 80-их и 90-их и поставља на њих савремено наоружање. Да ли је то довољно за заштиту морских граница земље?
Sputnik

У Русији је 19. марта прослављен Дан подморница. Традиционално, у оквиру прославе, управа флоте представила је своје планове. Главни командант ратне морнарице адмирал Николај Евменов саопштио је да ће се наставити поправка и модернизација подморница пројекта 667БДРМ „Делфин“, 971 „Шчука Б“, 949А „Антеј“. Захваљујући овоме, животни век нуклеарних подморница пројекта 971 и 949А ће се скоро удвостручити.

Стражари морских дубина: У Русији се обележава Дан подморничара

Руска флота комбинује совјетске и модерне подморнице

Треба подсетити да су основа модерног састава нуклеарних ударних подморница руске морнарице управо подморнице ова два пројекта. Заиста, ово су све конструкције из 80-их и 90-их година прошлог века, а поправка неће направити од њих подморнице следеће генерације у погледу техничких и тактичких карактеристика, али је на тај начин сасвим могуће модернизовати наоружање и продужити „живот подморнице“

Нуклеарне подморнице пројекта 971 у своје време стваране су као совјетски одговор на појаву подморница типа „Лос Анђелес“ у америчкој ратној морнарици, а њихово главна сврха је борба против непријатељских подморница. Подморнице типа 971 се прилично озбиљно разликују једна од друге по могућностима у зависности од године производње, али њихов савремени састав, у погледу нивоа буке, близак је најбољим светским моделима из 1990-2000. година.

Руска флота: Совјетско наслеђе и подморнице пете генерације

Њихово главно наоружање су торпеда и стратешке крстареће ракете „Гранат“. Подморнице пројекта 971 могу да нападну не само друге подморнице, него и да погоде копнене циљеве. Током модернизације део подморница пројекта моћи ће да користи ракете комплекса „Калибар“, што ће значајно проширити борбене могућности ових подморница.

Један „Антеј“ може да пробије ПВО носача авиона

Подсетимо да су крстареће ракете „Калибар“ конструисане на основу ракета „Гранат“ и у суштини оне су њихове  савремене „реинкарнације“ које такође могу да носе не само релативно лаку нуклеарну бојеву главу, него и снажну безатомску бојеву главу која чини ове ракете употребљивим у сукобима ниског интензитета.

Руска флота: Совјетско наслеђе и подморнице пете генерације

Подморнице пројекта 949А „Антеј“ једне су од најбољих подморница 1990-их година. Свака таква подморница је опремљена са 24 крстареће ракете „Гранит“ са изванредним противавионским могућностима. Сматра се да напад једне такве подморнице може са великом вероватноћом да „пробије“ противваздушну одбрану ударнe групe носача авиона и да бар избаци носача авиона из строја.

Ти ће бродови такође добити „Калибар“ са неколико типова ракета: крстареће ракете за уништавање копнених циљева, као и противбродске модификације. Уз то, свака таква подморница ће носити неколико десетина „Калибара“ што је претвара у изузетно моћну платформу за лансирање.

Нуклеарна тријада Русије незамислива без подморница

Прелазак стратешких ракетних подморница претходне генерације пројекта 667БДРМ на ракетне комплексе „Лајнер“ (обновљена верзија балистичке ракете „Синева“ са савременим лаким нуклеарним бојевим главама), уз поправку самих подморница, обезбедио је морским стратешким снагама руске флоте да сачувају ракетни потенцијал током изградње и тестирања подморница четврте генерације пројеката 955 и 955А „Бореј“.

Мислим да ће у другој половини 2020-их година, након завршетка изградње „бореја“ и њихове предаје флоти (овај процес је започет 2013. године) све подморнице пројекта 667БДРМ бити повучене из борбених снага флоте.

Дакле, основа морске компоненте нуклеарне тријаде Русије биће подморнице „Бореј“ са ракетом са мотором на чврсто гориво „Булава“, а не неколико типова подморница и ракета као до сада. То ће смањити трошкове експлоатације и биће ефикасније са економске тачке гледишта. 

Руска флота: Совјетско наслеђе и подморнице пете генерације

У сваком случају, одржавање подморница из 1990-их година у радно стање даје руској морнарици одређени састав борбених снага. Он је довољан за решавање свих основних задатака, док се не заврши преоружавање на стратешке „Бореје“, као и на подморнице четврте генерације пројекта 885М „Јасењ“ о којима је „Нешенел Интерест“ писао у контексту „лоших вести“ за америчку морнарицу.

Где је пета генерација подморница?

На Дан подморница Главни командант ратне морнарице адмирал Николај Евменов говорио је о тренутним радовима који се тичу изградње нуклеарних подморница пете генерације.

„Данас је у току изградња подморница четврте генерације. Али ми морамо гледати унапред. То је  захтев времена и научно-технолошког напретка у изградњи и развоју флоте“, рекао је он.

Информација о изградњи нових подморница у свим великим земљама произвођачима чува се у тајности. Из тог разлога постоји врло мало конкретних информација поводом изградње подморница пете генерације.

Формиране две нове противподморничке ударне групе руске морнарице

Познато је да су у Русији радови започети 2013. године, а 2018. године формиран је облик перспективне нуклеарне подморнице „Хаски“. Медији су раније саопштили да ће подморнице пете генерације бити модуларне. Односно, није битно да ли ће подморница бити стратешка или ће бити намењена за употребу крстарећих ракета. Подморнице пете генерације ће имати заједничке структурне елементе и опрему, а главна разлика ће бити само у деловима где се налази оружје.

Колико је овај приступ оправдан и колико ће га бити могуће реализовати, још увек је тешко питање. Главне предности овог приступа су очигледне: економичност и брзина изградње, јер што је више серијске производње, јефтиније је. Изградња једне серије подморница која се разликује само по модулу оружја, много је јефтинији од изградње два потпуно различита пројекта.

Постоје и недостаци: намена подморница се значајно разликује, и покушај да се у једном пројекту размотри могућност размештања балистичких ракета и, на пример, смањење величине саме подморнице како би се осигурало њено лакше клизање корз воду при великим брзинама, може бити проблем.

Нада на хиперсонично оружје

Познато је да су на крају научно-истраживачког рада на пројекту „Хаски“ започети експериментални радови на пројекту „Лајка“, чији је модел већ показан највишем руском руководству. По свему судећи, засад говоримо у ударној верзији перспективне подморнице која ће носити наоружани комплекс сличан ономе који има подморница „Јасењ М“. Односно торпедне цеви из којих се могу користити и торпеда и ракете, као и једну или неколико вертикалних лансираних рампи за употребу крстарећих ракета дугог домета за копнене циљеве и бродове противника.

Мислим да ће главни ракетни систем нових подморница бити систем са хиперсоничном ракетом „Циркон“, која би требало да има способност ефикасног уништавања било каквих надводних циљева и која може пробити одбрану било ког модерног носача авиона.

Такође, нова подморница ће бити још тиша и требало би да буде опремљена најнапреднијим сонарним системом са интелигентном обрадом сигнала, као и са могућношћу размене информација са другим борбеним, бродовима и подморницама.

Руска флота: Совјетско наслеђе и подморнице пете генерације

Савремене ударне нуклеарне подморнице као што је „Јасењ М“ већ су једне од најнапреднијих подморница у свету и ни у чему нису горе од западних варијанти, али технологије не мирују. Циклус стварања тако сложене технике, као што су подморнице, приметно се повећава са сваком генерацијом, и зато појаву подморница пете генерације не треба очекивати пре друге половине 2020-их година.

Сахрана руских подморница
Дефинитивно је прерано за „сахрањивање“ модерне руске подморничке флоте. Волео бих да она брже обнавља, али упркос свим потешкоћама, радови су у току. Захваљујући поправкама и модернизацији дошло је до обнове бродова који су изграђени у последњих 20 година.

У међувремену, неколико нових дизел-електричних подморница, на пример пројекта 03636 и 677, преузимају део задатака нуклеарних подморница. То су рецимо, заштита и одбрана база стратешких подморница од непријатељских бродова и ударних подморница. Флота живи и развија се.

Прочитајте још:

Коментар