Експеримент уживо: Научници испитују вирус корона на мештанима једног града

Цело једно насеље у немачком граду Хајнсбергу постаће лабораторија како би стручњаци проучавали ширење и понашање вируса корона и како се он може зауставити.
Sputnik

Хајнсберг, град на граници Немачке и Холандије, зову и немачки Вухан - у том граду је процентуално највише заражених у односу на број становника у тој земљи, преноси енглески Гардијан.

У граду који има 250.000 становника, вирусом корона заражена је 1.281 особа, а 34 су преминуле. До сада је излечено 550 оболелих.

Осам знакова који показују да сте можда већ прележали вирус корона

Према проценама немачких стручњака, овај град, када је у питању ширење вируса корона, је две до две и по недеље „испред“ остатка Немачке.

Због тога ће немачки епидемиолози и виролози део овог града претворити у „лабораторију уживо“ како би испитивали вирус корона.

У испитивању ће учествовати 1.000 становника овог града као репрезентативан узорак за целу Немачку.

Резултат ће бити кориштен као основа за оно што Немачка треба да ради у наредном периоду, а биће корисни и другим земљама, рекао је Хендрик Штрејк с Универзитета у Бону.

„Прикупићемо информације и практичне савете како се борити против Ковида-19 и како можемо у будућности да га задржимо, а да не блокирамо цео живот на дуго време“, казао је овај виролог.

Експеримент уживо: Научници испитују вирус корона на мештанима једног града

Научници ће испитивати 500 домаћинстава, вртиће, школе како би проучавали начине ширења вируса.

Покушаће да одговоре на питања да ли вирус може да се преноси преко мобилних телефона, квака, чаша, даљинских управљача, хране, свега што чини свакодневни живот, али и како се преноси међу породицама и друштвеним контактима.

Да ли вакцина која постоји већ 100 година може да штити од вируса корона

„На основи тих резултата, моћи ћемо да дамо смернице политичарима како да управљају кризом. Можда ћемо доћи до тога да су садашње мере добре и да их треба наставити. Међутим, ја то не очекујем, већ очекујем супротно: да дођемо до низа савета како карантин може бити редукован“, рекао је Штрејк.

Објаснио је да ће ово истраживање помоћи политичарима у етичкој дилеми код прављења баланса између враћања живота у нормално стање и држања стопе смртности под контролом.

Поред тога, они ће покушати да одговоре и колико је позитивних случајева прошло непримећено на нивоу целе Немачке, Први резултати студије очекују се већ следеће недеље, док ће она трајати месецима.

Прочитајте још:

Коментар