Америчка ратна флота у Карипском мору — „помоћ“ Венецуели у борби с короном 

Познати амерички план за Венецуелу - „највећи притисак у марту“ захуктава се у последњих недељу дана. САД су послале целу флоту, која укључује војне крстарице, бродове, авионе и хеликоптере у Карипско море како би „надгледала Венецуелу“.
Sputnik

САД удвостручују своје трупе у региону и „лансирају ову операцију у борби против трговине дрогом, како би заштитиле Американце од смртоносних илегалних наркотика“, изјављује Доналд Трамп. И додаје: „Нећемо дозволити да нарко-картели искористе пандемију да угрозе америчке животе“.   

Трамп би да нови „Наркос“ сними у Венецуели, а да Мадуро заврши као Бин Ладен

Америчка „помоћ“ Венецуели  

Како Америка образлаже ову акцију? Наравно – као добродушно пружање руке Венецуели због здравствене кризе. У тренутку када САД добијају бесповратну помоћ од Русије и Кине, од Венецуеле траже смену председника како би скинули санкције и послали хуманитарну помоћ. 

Хорхе Родригез, потпредседник Венецуеле, назвао је ово „покушајем да се скрене пажња“ са санитарне кризе која хара Америком. И заиста, Трамп је за ову објаву изабрао управо брифинг о вирусу корона, који би, према процени Вашингтона, могао да изазове смрт од 100 до 240 хиљада Американаца.   

Помпеов план  

Америка је 26. марта, усред глобалне кризе изазване вирусом, решила да изда потерницу за Николасом Мадуром и понуди 15 милиона долара за информације о председнику и његовој умешаности у трговину дрогом.   

Уследио је план који је предложио Помпео – период транзиције у демократију. Према овом плану, Мадура треба сменити, а на његово место поставити привремену прелазну владу – „државни савет“, у коме се неће налазити ни Мадуро ни Гваидо. У супротном, Америка ће пооштрити санкције.  

Венецуела одбацила предлог Америке: Не треба нам ничије покровитељство

Ситуација у Венецуели  

Амерички првобитни сценарио да обори Мадура, од јануара 2019, није успео. Вашингтон је признао Хуана Гваида за председника земље. Међутим, на власти је и даље председник изабран на изборима. И он је тај који предводи земљу под санкцијама и у временима короне, када економска изолација не дозвољава земљи да увезе основну медицинску опрему.  

Међународна заједница, Уједињене нације и небројене невладине организације су беспомоћне. Иако упорно моле да се бар у време кризе укину санкције угроженим земљама као што су Иран и Венецуела, Америка шаље ратне бродове.


Погледајте још:

Коментар