Први пут после 167 година: Индија затворила железницу, а возове претвара у болнице /фото, видео/

У јеку борбе против пандемије вируса корона многи спортски објекти и хале широм света претварају се у привремене болнице, а власти Индије отишле су корак даље одлуком да у ту сврху искористе и возове, пошто је први пут за 167 година због карантина у потпуности прекинут железнички саобраћај.
Sputnik

Након што је индијски премијер Нарендра Моди због пандемије короне објавио мере карантина 25. марта, суспендован је и саобраћај свих путничких возова у земљи. Тако је први пут за 167 година обустављена најстарија железничка мрежа у Азији.

Индијски рецепт за карантин

​Како је планирано, 20.000 старих вагона биће претворено у изолациона одељења за пацијенте, а до данас је опремљено њих 2.500.

У сваком вагону моћи ће да се смести 16 пацијената, а биће места и за медицинску сестру, лекарску кабину, као и простора за санитетску опрему. 

​На овај начин могао би да се ублажи притисак са болничког система, уколико би број оболелих почео да се повећава.

Према званичним подацима с почетка месеца, у Индији је 117 људи умрло од последица вируса корона, док је 4.288 заражено, што је релативно мали број за земљу са 1,3 милијарде становника.

Првих 5.000 одељења за изолацију биће, према очекивањима званичника индијске железнице, спремно у року од две недеље, а ако буде било потребе и додатни вагони се могу оспособити у року од 48 сати.

Пошто буду опремљени, „возови-болнице“ ће моћи да се упуте у свако место које се буде суочило са мањком кревета. „Сада ће железница понудити чисту, санитарну и хигијенску средину пацијентима да се удобно опораве“, навео је на Твитеру индијски министар железница Пијуш Гојал.

​Иначе, у нормалним условима, у Индији дневно саобраћа више од 20.000 путничких возова, али због карантина, како наводе светски медији, скоро 67.368 километара колосека је ван употребе.


Прочитајте још:

Коментар