Прехрамбени технолог Марија Словић саветује да се мора водити рачуна и о могућој контаминацији паковања.
Она указује да би људи требало да пазе да тим паковањима не контаминирају кухињске елементе пошто на њима може да буде трагова вируса корона.
Контаминација са паковања је, како наводи, могућа у знатно нижој мери него са човека на човека, тако да мере опреза треба примењивати, али не треба претеривати. Ово, међутим, не важи за високо осетљиве групе.
„Можете дезинфиковати алкохолом воће, али јако је важно — храну не смете да перете хемикалијама, разним избељивачима и детерџентима“, изјавила је Словићева за ТВ Прва.
Овај вирус је, како је објаснила, термолабилан што значи да на њега утичу температуре и да се уништава на педесетак степени.
„Значи једноставно оперите намирнице у топлијој води и то ће спречити могућност контаминације“, казала је Словићева.
Према њеним речима, сва храна која се термички обрађује је безбедна и са становишта других микроорганизама и овог вируса. Оно које није могуће опрати топлом водом, треба оставити на тераси, бар да преноћи и сутра имате много мању могућност преноса јер се вирус само одређени број сати задржава на површинама.
„Ово није типичан вирус хране као што је рецимо норавирус који расте и размножава се у храни, он се само, ако га додирне заражена особа, задржава на површини неко време“, навела је Словићева.
Прочитајте још: