Како су Немци у рату почели да носе руске ваљенке

Иако је стратегија нацистичке Немачке предвиђала муњевиту и брзу победу над Совјетским Савезом, није тако било суђено. Немци нису били спремни за неуспех, али ни за руску зиму. Били су принуђени да се сналазе како умеју, па су тако, по узору на руске, настале „немачке ваљенке“.
Sputnik

Током прве зиме у рату против Совјетског Савеза, проблем са недостатком топле одеће нацисти су решавали једноставно – узимали су је од становника са окупираних територија. Нешто касније, на захтев руководства немачке армије, у Берлину су почели правити своју верзију руских традиционалних чизама.

Није било речи о масовној производњи – обућа је била намењена углавном стражарима и војницима других војних родова, од којих се није захтевало брзо премештање. Ваљенке су прављене од дебелог филца, имале су дрвене ђонове и обувале су се преко чизама. Тежиле су око три килограма, и биле су великих размера. Због тога су их и могли носити војници који се не крећу много.

Како су Немци у рату почели да носе руске ваљенке

Међутим, због недостатка сировина, времена и капацитета, Немачка није била у могућности да обезбеди и те малобројне снаге овом врстом обуће.

Како би на неки начин заштитили бар стражаре, који су трпели највећи мраз, почели су да праве замене за руске ваљенке – обућу, коју су плели од трака пресоване сламе. Војници су их носили преко обичних немачких чизама.

Примерци обе врсте „ немачких ваљенки“ изложени су у Музеју савремене историје Русије у Москви. Једне су направљене од сламе и омотане жицом, вероватно због чврстоће. Друге су направљене од трске, и пронађене су у кући где су живели Немци.

Како су Немци у рату почели да носе руске ваљенке

„Немачке ваљенке“ направљене од филца, које су такође део колекције музеја, донете су из Калуге у марту 1942. године. Оне су биле међу трофејима Црвене армије, које су задржали приликом ослобађања Калуге у децембру 1941. године, када су трупе генерала Ивана Болдина потиснуле Немце из града.

Коментар