Зграде затворене услед короне, могле би постати извор легионарске болести

Комерцијалне зграде које су недељама затворене како би се сузбила зараза корона вируса, могле би заправо изазвати једну другу опасну заразу плућа — легионарску болест.
Sputnik

Ројтерс пише да због те чињенице бројни здравствени стручњаци позивају власнике зграда широм света да их поново постепено отварају, како би се спречило избијање легионарске болести која понекад може бити смртоносни облик упале плућа, преноси портал „Кликс“.

Уколико се на време успостави дијагноза, легионарска болест онда представља мањи здравствени ризик од ковида 19. Такође, већина случајева могла би се лечити антибиотицима.

Ризичне зграде су школе, фабрике, компаније, ресторани...

Упозорења стручњака су уследила пошто су се појавом корона вируса веома брзо и изненадно затвориле школе, фабрике, компаније, а чиме је заправо забележен пад у коришћењу воде.

Зграде затворене услед короне, могле би постати извор легионарске болести

Здравствени стручњаци наглашавају да док власти размишљају о поновном отварању, свака комерцијална зграда која је затворена више од три недеље или није довољно коришћена, заправо представља потенцијални ризик за развијање легионарске болести. Нагласили су да се такав сценарио може спречити само ако су водоводне цеви исправно испране или саниране на други начин пре затварања зграде.

Моли Сканлон, научница из Аризоне која се бави заштитом околине, рекла је да у ризичне зграде спадају школе, фабрике, гимнастичке дворане, ресторани, хируршке просторије без пацијената. Према ажурираним смерницама америчких Центара за контролу и спречавање болести, претња се односи и на хидромасажне каде, фонтане, системе за прскање воде и милионе расхладних система на комерцијалним зградама.

Водоводне и санитарне службе су се такође придружиле овом упозорењу и позвале су на опрез током поновног отварања.

Легионарску болест изазива бактерија легионела у комбинацији с водом и ваздухом

Легионарска болест, упала плућа названа је по смртоносном избијању 1976. године у једном хотелу међу америчким легионарима у Филаделфији. Извештаји Центра за контролу и спречавање болести говоре да је готово 50.000 људи било заражено њом између 2000. и 2015. године.

Људи код којих је откривена легионарска болест, развију упалу плућа. Здрави људи се обично опораве, али у већини случајева морају да иду на болничко лечење и узимају антибиотике како би се санирала инфекција. Према подацима Центара за контролу и спречавање болести, један од десет болесника премине.

Након избијања легионарске болести 2015, када је умрло 10 Њујорчана, а најмање 100 људи се разболело, град је почео да регулише водене расхладне торњеве, за које се сумња да су криви. Исте године, 12 смртних случајева у Флинту у Мичигену, повезано је с избијањем легионарске болести, након што је пребачен градски извор воде из језера у реку, а да нису претходно предузете потребне мере опреза.

Анализа имуног система после инфекције вирусом корона: Да ли и ко развија имунитет?

Легионарском болешћу људи се заразе када се бактерије легионеле шире ваздухом као аеросол из извора воде, попут хидромасажних када, туш-кабина, фонтана и индустријског воденог система за хлађење.

Претња легионарске болести је сложена, истакли су неки стручњаци, јер њене жртве имају тенденцију исказивања истих симптома као и пацијенти с корона вирусом, укључујући кашаљ и високу температуру, па је погрешна дијагноза могућа.

Кинеска студија

Недавна студија коју су кинески лекари објавили у часопису „Лансет“, показује да је 20 одсто0 болесника с корона вирусом такође имало легионарску болест.

Доктор Ксианг-Јанг Хан са МД Андерсон Центра за рак при Универзитету у Тексасу, који је дуго проучавао легионарску болест, рекао је да се мање брине због погрешних дијагноза и да је више забринут за превенцију и планирање када се заједнице поново отворе.

„Не можемо се опустити. Имамо ли довољно радне снаге за испирање сваког објекта? Наравно, забринут сам. Људи су жељни покретања свог посла, али то су високо-технички послови и људи морају знати шта раде“, упозорио је Хан.

Хан је рекао да свако ко сервисира цеви за воду, пре поновног отварања треба да предузме исте мере опреза као и за спречавање ширења корона вируса, а то значи да треба носити рукавице и маску.

Канадска агенција за јавне услуге и набавку 6. априла је издала упозорење владиним уредима о ризику, те навела да би цеви у зградама које су више од недељу дана са слабим протоком воде, или у њима уоште није било протока, треба темељно испрати најмање 30 минута.

Коментар