Митрополит Амфилохијe: Свештени чин опела je наша људска и хришћанска дужност

Митрополит Амфилохије дао је изјаву у којој подсећа да верски обреди нису забрањени, што се види из аката који су донети у Црној Гори од 14. марта ове године, али је више него очигледно да се Управа полиције понаша као да су верски обреди — и то само Православне цркве — забрањени, а свештеници и монаси непожељна друштвена категорија.
Sputnik
Митрополит Амфилохије: Победили смо вирусе нацизма и фашизма, победићемо и овај

„Први пут за више од 80 година живота и 60 година своје свештенослужитељске службе, управо у ово време, два пута смо позивани у Управу полиције да дајемо изјаве због обављања својих свештених дужности и служби. Као митрополит црногорско-приморски и као човек исказујем људски и епископски протест због тога што се опело и сахрана покојника на овакав начин од стране државних органа злоупотребљавају, правно процесуирају и скрнаве“, казао је у изјави Основном државном тужилаштву у Цетињу митрополит Амфилохије, преноси сајт Митрополије црногорско-приморске.

„Свештени чин опела је наша људска и хришћанска дужност и обавеза. Ни по Божјем, а ни по државном закону ми нисмо имали право да своју митрополитску и људску дужност не извршимо без обзира на било каква потоња тумачења у јавности“, каже даље у својој изјави митрополит Амфилохије.
Амфилохије: Ни много моћнији нису успели да понизе Цркву, па неће моћи ни ови данас

Цетињско Основно тужилаштво упутило је митрополиту црногорско-приморском Амфилохију позив за саслушање у четвртак 30. априла, поводом присуства сахрани историчара Владимира Јовићевића на Ријеци Црнојевића. Тим поводом у цетињској полицији је саслушано више особа које су присуствовале сахрани, међу којима је и свештенство Митрополије црногорско-приморске.

Митрополит констатује да су мере које су уведене због ширења вируса корона од стране једног броја државних органа и носилаца јавних функција, а посебно од провладиних медија, искоришћене, а и даље се користе за идеолошко-партијско застрашивање верника са позиција јавне власти и масовно кршење Уставом загарантованих права, која могу бити ограничена само законом, а не никаквим наредбама и то без проглашеног ванредног стања.

„На крају, због свог служења васкрслом Христу Господу, спремни смо да одговарамо пред сваким судом овога света“, истиче у изјави митрополит Амфилохије.
Коментар