Почетком века Воронов је написао мемоаре, у којима је описао цео свој живот: гладно детињство, рат који је за њега почео 1939. године у Бесарабији, рањавање 1941. године у Орловској области, после чега је био у болници, а такође и фронт на који се вратио после опоравка.
Пуковник у пензији детаљно је описао у свом дневнику и главну биткуу свом животу, када је 1. маја 1960. дивизија под командом Воронова једном ракетом оборила амерички шпијунски авион У-2 на небу изнад Свердловска, због чега је награђен орденом Црвене заставе.
„Понављам — лансирај! Он притиска дугме. Ракета узлеће“, рекао је Воронов.
Ветеран, који је у новембру напунио 101 годину, памти сваки минут тог догађаја: како се Пауерсов авион приближавао на радарима, како је ушао у зону у којој га је поразила дивизија, као и падобрана који се отворио и силуете америчког шпијунског пилота Френсиса Герија Пауерса.
Према речима зета Воронова, Вјачеслава Јершова, ветеран је написао мемоаре за унуке и праунуке, како не би веровали бројним гласинама и спекулацијама „о обореном Пауерсу“.
Након догађаја из 1. маја 1960. године, Михаил Романович постао је велика звезда. Фотографије Воронова са космонаутима Јуријем Гагарином и Германом Титовом биле су на насловним странама водећих новина у читавој земљи.
Изложба посвећена ветерану Воронову и његовом подвигу
У Музеју војне опреме у руском граду Верхњаја Пишма у Свердловској области биће отворена изложба посвећена Михаилу Воронову и догађајима из 1. маја 1960. године — чим режим самоизолације буде укинут, а до тада ће се приказивати у онлајн режиму.
Главни експонат у музеју представља дневник совјетског учесника битке на небу изнад Свердловска.
На изложби ће такође бити приказани делови трупа обореног америчког авиона У-2, на којима се виде трагови делова испаљене ракете.
Инцидент са америчким шпијунским авионом
Авиони У–2 коришћени су током Хладног рата, а велика криза наступила је у мају 1960. године, када је У–2 оборен унутар ваздушног простора Совјетског Савеза.
Власти САД су најпре порицале сврху и мисију авиона, али су биле принуђене да их признају када је совјетска влада показала делове летелице и преживелог пилота Френсиса Герија Пауерса.
Тај инцидент се догодио нешто више од две недеље пре планираног отварања самита „Исток—Запад“ у Паризу и представљао је велику срамоту за Сједињене Америчке Државе, што је довело до погоршања односа двеју суперсила.
Прочитајте још: