Епидемија је, како наводи „Њујорк тајмс“, учинила то да потреба за телемедицином драстично порасте у свим областима па и у случајевима прекида трудноће, а према званичним подацима од 22. априла до данас у тих 13 држава потврђено 611 побачаја.
„Нова услуга под називом ’Тел аборшен‘ повезује жене које желе прекинути трудноћу са лекаром који практично може да им пропише таблете које изазивају побачај, а могу се узети код куце“, преноси „Њујорк тајмс“.
Током марта и априла „Тел аборшен“ је помогао двоструко већем броју жена да прекину трудноћу него у јануару и фебруару.
Уз све на тај начин жене могу да избегну одлазак на клинке, којима је због епидемије и овако ограничен приступ.
Ешли Дејл са Хаваја одлучила се да користи ту онлајн услугу због трошкова путовања до клинике у Хонолулу удаљене од ње 200 миља.
„Алтернатива би била сачекати да доктор дође на наше острво за три недеље“, рекла је Дејлова (35) лекару из „Тел аборшена“ и додала да би до тада прекорачила дозвољени термин од 10 недеља у којима може да употреби таблете.
„Није да је било лако ... али истовремено је прилично очигледно да ј прави избор“, рекла је она.
Неке жене чак путују у једну од 13 држава у којима се нуди „Тел аборшен“ како би добиле пилуле, а тај тренд је још израженији током пандемије, каже докторка Елизабет Рејмонд и додаје да су овог месеца имали случај да се жена из Тексаса возила 10 сати по снегу до Новог Мексика и остала у мотелу само да би узела таблете.
Након што се женама одобри прекид трудноће, пакет им стиже поштом на кућну адресу и садржи две таблете – мифепристон, који блокира хормон који доводи до трудноће и мисопростол, који помаже телу да се реши плода, наводи „Њујорк тајмс“ и додаје да се често дешава да жене имају грчеве и крварење.
„Тел аборшен“ наплцћује услугу од 200 до 375 долара за консултације и пилуле, које се испоручују у паковању с чајним врећцама, минотм, улошцима, ибупрофеном и лековима за мучнину.
ФДА Управа за храну и лекове одобрава ову врсту услуга.