Развијен модел померања северног магнетног пола

Током протеклих година северни магнетни пол Земље убрзано се померао од Канаде ка Русији, а група европских научника тврди да је развила модел којим је могуће поуздано описати ову појаву.
Sputnik
Шта није у реду са Северним полом: Зашто бежи ка истоку

Користећи податке прикупљене помоћу сателита, аутори научног истраживања, које је координирао универзитет у Лидсу у Великој Британији, измерили су промене у Земљином магнетном пољу током протеклих 20 година у настојању да начине модел који приказује померање северног магнетног пола, наводи Би-Би-Си, преноси Танјуг.

Због промена у кретању растопљеног металног језгра у унутрашњости планете долази до промене у јачини негативног магнетног флукса у подручјима која се налазе изнад њега и управо због тога је северни магнетни пол од арктичког подручја Канаде кренуо ка Сибиру, прешавши и Међународну датумску границу.

Када је реч о свакодневном животу, брзо померање северног магнетног пола Земље довело је до потребе за учесталијим ажурирањем навигационих система, укључујући и оних који се користе за приказивање географских мапа на мобилним телефонима.

Модел који су научници развили показује да ће северни магнетни пол, који се до сада померао за највише 50-60 километара годишње, наставити да иде ка Русији, као и да ће се његово кретање временом успорити, али није могуће превидети да ли ће се он у будућности вратити на претходну позицију.

Прочитајте још:

Коментар