Раније је Трампова администрација увела забрану испоруке чипова за „Хуавеј“ уколико се у њиховој производњи користи америчка технологија.
Према новим правилима, произвођач из било које земље који испоручује чипове за „Хуавеј“ мора добити дозволу од Министарства трговине САД ако се америчка технологија користи у чиповима или у њиховој производњи. Дакле, теоретски, забрана Министарства трговине може обухватити испоруке за „Хуавеј“ готово свих чипова последње генерације, укључујући и главног добављача, компанију „Тајван семикондуктор менифектјуринг корпорејшен“ (ТСМЦ).
Упркос чињеници да се одређена опрема за производњу чипова купује од јапанских компанија „Токио електрон“ и „Хитачи“, као и холандске компаније АСМЛ, неке од кључних компоненти за најновије генерације чипова испоручују искључиво америчке компаније КЛА, „Лам рисрч“ и „Аплајд матиријалс“. То значи да „Хуавеј“ без америчких технологија не може да производи чипове и другу врсту опреме.
Може ли се технолошки хладни рат проширити и на друге сфере
„Хуавеј“ још није прокоментарисао нове забране САД. Министарство трговине Кине је саопштило да ће званични Пекинг предузети све потребне мере да заштити легитимне интересе својих компанија, али за сада није било никакве најаве конкретних узвратних мера на забране САД. Међутим, лист „Глобал тајмс“, позивајући се на извор близак Влади Кине, пише да би се водеће америчке технолошке компаније попут „Квалкома“, „Циска“ и „Епла“ могле наћи на кинеској листи непоузданих организација. Такође је објављено да би Кина могла да прекине куповину авиона „Боинг“. С обзиром на то да компанија „Квалком“ 65 одсто својих прихода остварује на кинеском тржишту, а производња „ајфона“ је везана искључиво за кинеске фабрике „Фокскон“, те мере би могле озбиљно да наруше пословање америчких компанија.
У овом случају, било би прикладно разговарати о свеобухватном технолошком хладном рату између Кине и САД, који ће, између осталог, погодити не само две највеће економије на свету, већ и све глобалне ланце испоруке, посебно технолошких производа. Кина, наравно, мора да одговори на америчке изазове. Међутим, Пекинг не би требало у потпуности да понови поступке Вашингтона, рекао је за Спутњик директор Центра за истраживање међународних односа на Универзитету у Нанђингу Џу Фен.
„Увођење нових америчких извозних ограничења против ’Хуавеја‘, укључујући забрану испоруке чипова, крајње је неоправдана мера. На тај начин САД не само да врше огроман притисак на „Хуавеј“ и остале кинеске технолошке компаније, већ у потпуности уништавају нормалне тржишне и економске механизме сарадње између две земље. Истовремено, не мислим да ће укључивање америчких компанија у кинеску листу непоузданих организација бити добра мера, пошто је интеракција, заснована на тржишним принципима, позитивна за јачање пословних веза између Кине и САД у контексту глобализације. Наравно, Кина мора да одговори на амерички напад. Са једне стране, морамо се оштро борити на политичком нивоу, али, са друге стране, не мислим да треба да поступамо као САД. Морамо промовисати развој америчко-кинеских трговинских и економских односа, као и уобичајене комерцијалне размене између компанија на основу тржишне конкуренције“.
Према мишљењу стручњака, Кина не жели да популистичке изјаве Трампове администрације о прекиду сарадње утичу на односе двеју држава. Кина ће, наравно, покушати да диверсификује своје добављаче како би обезбедила сопствену сигурност, али тешко је у потпуности одустати од америчких производа, а и нема разлога за то.
Иста ситуација је и са америчким компанијама које, упркос политичким потешкоћама између две земље, не желе да изгубе кинеско тржиште. Заправо, укључивање „Хуавеја“ на црну листу Министарства трговине САД у мају прошле године никада заиста није функционисало у пуној снази, јер су америчке власти одмах одобриле привремене дозволе за испоруке за „Хуавеј“ неким компанијама како би им омогућиле реорганизацију посла. Накнадно је та дозвола више пута обнављана.
То је и разумљиво: 2018. године „Хуавеј“ је у САД купио компоненте за 11 милијарди долара. Губитак таквог клијента преко ноћи је ненадокнадив ударац за посао. Такође, и малим америчким телекомуникационим оператерима, који раде углавном у руралним подручјима, било би тешко да нормално послују због ограничења које су САД увеле Хуавеју. Једноставно не би имали довољно средстава да обнове сопствене мреже у складу са новим захтевима америчких власти. Сада је „масовни ударац“ по „Хуавеју“ поново одложен за 120 дана. Министарство трговине САД је рекло да ће то бити последњи пут.
Радници “Хуавеја“ спремају се на дугу борбу
Ипак, према „Глобал тајмсу“, запослени у компанији „Хуавеј“ су на друштвеним мрежама, након што је Трампова администрација објавила нове санкције, почели да апелују једни на друге да „одбаце илузије“ и припреме се за дугу борбу. Кинеска технолошка компанија ће вероватно морати да функционише у новој стварности у којој су погоршани односи између две земље и повећана је политичка неодређеност. Тржиште у САД, које је некада било приоритетно за „Хуавеј“ и где је та компанија отворила један од првих центара за истраживање и развој и представништва страних држава, сада постаје токсично. Експерт Џу Фен истиче да ће компанија тражити добављаче у другим земљама, истовремено наглашавајући развој сопствених компетенција и технолошке независности.
„Верујем у будућност компаније ’Хуавеј‘. Тренутне америчке мере ће несумњиво нанети ударац кинеској компанији, али најважније питање и даље је то што је ’Хуавеј‘ дошао до тог дана у условима суочавања са сталним америчким неправедним одвраћањем и комерцијалним истискивањем. Последњих година ’Хуавеј ‘ је формирао свој снажни тим стручњака за истраживање и развој који је развио сопствене чипове, као и алтернативни оперативни систем. Тако да претпостављам да ће „Хуавеј“ преживети“.
Међутим, још није јасно шта ће се десити са америчким добављачима на дуге стазе. Садашњи извршни директор „Хуавеја“ Ерик Сју раније је изјавио да компаније увек може наћи сличне компоненте од добављача из Јапана, Европе или Јужне Кореје. Компанија заиста јача везе са произвођачима који нису из САД. Дакле, „Хуавеј“ је закључио споразум са европском компанијом „СТ Микроелектроникс“ о заједничком развоју чипова.
„СТ Микроелектроникс“ тврди да њихова производња не користи најсавременије америчке технологије, а чипови које производи не би требало да подлежу извозним ограничењима. Поред тога, Кина развија сопствену производњу одређених компоненти за полупроводнике. Раније је објављено да је кинеска компанија „Јангце мемори технолоџиз“ креирала прототип 128-слојног чипа са флеш меморијом 3Д НАНД, који још ниједна компанија на свету није ставила у масовну производњу.
Чак и ако власти у Кини не буду уводиле формална строга ограничења америчким компанијама, тренутна ситуација и даље може озбиљно утицати на њихову позицију на кинеском тржишту. Наиме, незадовољство кинеских потрошача, који су прилично осетљиви на технолошку конфронтацију између две земље, није нестало и оно може утицати на ову ситуацију.
Треба истаћи и пример да су кинески туристи, када је Јужна Кореја пристала на распоређивање америчког система противракетног комплекса ТХААД, престали да путују у ту земљу без обзира на то што није било званичних ограничења кинеских власти, а такође су почели да бојкотују јужнокорејску робу, што је довело у опасност туристичку индустрију и, генерално, економију Јужне Кореје. Сада кинески потрошачи могу из патриотских разлога подржати свог произвођача.
Прочитајте још: