Овим поводом огласио се писмом и руски амбасадор у Бугарској Анатолиј Марков у којем он изражава чуђење у вези предлога Павлова да се демонтира споменик совјетским војницима у делу града под називом Лозенец и да се премести у Музеј социјалистичке уметности.
Према речима дипломате, такви предлози предстваљају ругање сећању на погинуле.
„Идеја да се премести споменик совјетским војницима, прах и кости војника који су тамо сахрањени, и на том месту подигне парк по имену ‘Ана Политковска’, и променити име Моста пријатељства може се тумачити као подсмевање сећању на 27 милиона жртава које је совјетски народ поднео ради спасења Европе и света од ‘куге’. Предлог да се раскопа гробница у којој су сахрањени људи који су дали живот за нашу светлу будућност је више од удвредљивог“, наводи се у писму руског амбасадора од 13. маја.
Павлов на то каже да ће писмо руског дипломате послати шефици бугарске дипломатије Екатерини Захаријевој на разматрање и додао да очекује да ће њен одговор бити у духу заједничког саопштења западних земаља поводом окончања Другог светског рата.
Своје писмо Макарову Павлов завршава управо цитатом из тог саопштења:
„Иако је мај 1945. године означио крај Другог светског рата то није донело слободу целој Европи. Централни и источни део континента остали су под влашћу комунистичких режима скоро 50 година. Балтичке земље су биле противзаконито окупиране и анектиране, а остале народе је Совјетски Савез држао у гвозденом стиску невероватном војном силом, репресијом и идолошком контролом.“
Бугарска Социјалистичка партија изразила је забринутост због планова Павлова.
„Данас је модерно не признавати улогу и допринос Москве у уништењу Хитлерове Немачке. Постоје људи који се користе својим положајем на власти да би радили у корист сопствених ситних политичких интереса, а не у циљу решавања реалних проблема грађана“, наводе у странци.
У тренутку када је нама као друштву важно да се ујединимо као никада пре, председник општине Лозенец Константин Павлов, у име институције коју предстваља, предлаже да се склони споменик и преместе посмртни остаци ослободилаца, наводе бугарски социјалисти и истичу да се иза тога крију идеолошке побуде које нису у складу с временом у ком живимо.
„Историја нас учи да се сећамо и да се користимо наученим лекцијама у садашњости и будућности и да никада не поновимо грешке из прошлости“, истичу у бугарској партији.