Цикаде су, врста цврчака, који спавају 17 година под земљом и из ње се појављују након тог периода, размножавају се и онда угину.
С првим зрацима сунца одбацују љуштуру, цврче из свег гласа, лете, паре се и врло брзо угину.
Отприлике недељу дана пошто се појаве изнад површине земље, одрасли се кукци паре, а женка полаже од 400 до 600 јајашаца под кору дрвећа. У следећих неколико седмица из тих јајашаца се излегну ларве које падну на тло, направе рупу на земљи и тада почиње њихов дуги подземни живот. Након 13 или 17 година, зависно од врсте, појави се нова генерација одраслих цикада и онда све креће испочетка.
Ове године овај јединствени феномен у Америци би се могао појавити у југозападној Вирџинији, деловима Северне Каролине и Западне Вирџиније, а оно што теши је чињеница да цикаде нису опасне по људе, већ само цврчањем стварају велику буку.
"Заједнице и фарме на којима се појави велики број цикада могу се суочити с великом буком. Надам се да ће је управо та рејетка појава која је задивљујућа надјачати", казао је ентомолог Ерик Деј.
Цикаде, међутим, представљају проблем за орхидеје, винову лозу и дрвеће јер су управо то места у која женка полаже јајашца.
"Цикаде се могу појавити у великом броју, а пољопривредници би у тим периодима требало да буду опрезни", упозорио је професор на Вирџинија универзитету, Даг Фајфер.
Цикаде су крупни инсекти с крилима који се појављују годишње или периодично. Мистерија је у томе што се ти периодични појављују на сваких 13 или 17 година и ниједна теорија још сигурно није утврдила настанак њиховог животног циклуса.