„Приликом примене вакцине, није примећен пораст температуре код животиња и није било нежељених реакција. Све животиње на којима је вакцина тестирана добро су то поднеле”, истакао је Максјутов.
Он је додао да центар планира да отпочне клиничка испитивања крајем јуна — почетком јула, а завршетак се очекује средином септембра. Према његовим речима, није потребно додатно убрзавање рада на вакцини, јер не треба заборавити главне принципе вакцинације — не наштетити или убризгати бескорисни лек.
Директор Вектора је такође нагласио да се вакцине које је тај центар направио разликују по начину и шеми имунизације, а једна од њих се може укапати у нос.
„Вакцине се не разликују само по свом функционалном начелу, већ и по начину и шеми имунизације, тако да један од наших препарата не следи класичну методу интрамускуларне примене, већ интраназалну, односно, једноставно се укапава у нос”, објаснио је он.
Максјутов је још додао да би тестирање вакцине против вируса корона на деци, ако све буде ишло по плану, могло да почне 2021. године.
О планираној вакцини против вируса корона изјаснила се и директорка „Роспотребнадзора” Ана Попова.
Она је истакла да научници кажу да вирус нема много мутација, захваљујући чему се може претпоставити да ће вакцина бити направљена и прилично ефикасна против ковида 19.
Попова је још упозорила да би се други талас инфекције могао очекивати на јесен, када је присутнији и пораст акутних респираторних вирусних инфекција.
Пандемија вируса корона
Подсетимо, вирус корона први пут је откривен крајем децембра у граду Вухан у Кини. Почетком марта Светска здравствена организација епидемију вируса корона прогласила је за пандемију.
Према последњим подацима, у свету је регистровано 6.048.870 случајева заразе, 2.672.855 особа је излечено, а умрло је 367.229.
У Русији је до сада забележено 396.575 случајева заразе ковидом 19, укупно је оздравило 167.469 особа, а умрло 4.555.
Прочитајте још: