„У Русији је створен моћан слојевит систем ПВО. Прво на великим удаљеностим ратује ловачка авијација, такозвана дуга рука, а затим се укључују противавионски ракетни системи различитог домета“, појаснио је Бижев, коментаришући саопштење украјинске консултантске компаније „Дифенс експрес“ да су стратешки бомбардери Б-52Х „Стратофортрес“ америчког ратног ваздухопловства у стању да „нападну“ Русију користећи ракетно наоружање, без уласка авиона у ваздушни простор који контолише противавионски ракетни систем С-400 „Тријумф“.
Према његовим речима, таква одбрана ће омогућити да се на великим удаљеностима униште носачи наоружања, укључујући америчке стратешке бомбардере Б-52Х „Стратофортрес“, као и ракете дугог домета које летелице лансирају.
Бижев је појаснио да су у Русији више пута одржаване војне вежбе са симулацијом масовног напада америчке авијације на Русију. Како су показале војне вежбе, руско наоружање уништава 80-90 одсто непријатељских мета, додао је.
У суштини, све војно развијене земље развијају високопрецизно оружје дугог домета како би могли да гађају мете не улазећи у активну зону ПВО противника, истакао је експерт.
„Такву тактику примењују и амерички и руски војници. То омогућава да се сачува носач, без уласка у зону лансирања противавионских система, и да се гађа мета. Американци поседују крстареће ракете ваздушног базирања које могу да погоде мете на удаљености од 2.500 километара. И Русија поседује ракетно оружје сличних карактеристика“, истакао је Бижев.
Према његовим речима, Русија је у стању да се успешно супротстави тој тактици, јер поседује, између осталог, ловце дугог домета типа МиГ-31, који су направљени за борбу против стратешке авијације, као и авионе за идентификовање објеката у ваздуху А-50.
„Они лете у случају заоштравања међународне политичке ситуације, формирају густо радарско поље и управљају ловачком авијацијом. Поред тога, Русија поседује и велики број средстава за уништавање крстарећих ракета“, рекао је руски генерал-поручник.