„Не могу да дишем“ у ријалитију: Још једна смрт при хапшењу потреса Америку /узнемирујући видео/

Још један случај смрти Афроамериканца током хапшења потреса Америку. Ради се о хапшењу Хавијера Амблера, који је преминуо док су га полицајци приводили због саобраћајног прекршаја, и који је понављао исте речи као Џорџ Флојд, „не могу да дишем“.
Sputnik

Афроамериканац Хавијер Амблер (40) преминуо је у марту прошле године, али је снимак хапшења током ког је умро објављен тек сада, преноси локална тв станица КВУЕ.

Снимак је настао у оквиру ријалити програма, у ком је снимана патрола полиције у граду Остину у Тексасу.

Хјустон се опрашта од Џорџа Флојда, полицајац који га је убио први пут пред судом у Минеаполису

Полицајци су почели потеру за његовим аутомобилом јер није прилагодио фарове аутомобила саобраћају и одбио је да се заустави. Потера је трајала 22 минута, све док Амблеров аутомобил није слетео с пута.

На снимку се види како полицајци покушавају да ставе лисице на руке Амблеру и да га приморају да легне на земљу. Амблер понавља да је срчани болесник, али и „не могу да дишем“, речи које су постале симбол протеста у Америци покренутих после још једне смрти Афроамериканца Џорџа Флојда током хапшења.

Амблер понавља „не могу да дишем, не опирем се, имам проблема са срцем“, те „спаси ме“, а полицајци покушавају да га натерају да стави руке на леђа. У једном тренутку полицајца искористи „тејзер“, пиштољ за електрошокове, а каснија истрага је показала да је то урађено три пута.

Руски обавештајац открива позадину протеста у Америци

Иако је тужилаштво истраживало овај инцидент, полицајци су ослобођени сваке кривице, јер је утврђено да се ради о „оправданом убиству“, а да је Амблер умро од срчаног обољења и високог притиска у комбинацији са присилним задржавањем.

Окружни тужилац Маргарет Мур оптужила је шерифову канцеларију за мањак сарадње на овом случају. Додала је и да је телевизијска станица A&E која је снимала ријалити одбијала да јој преда снимке.

Међутим, из телевизијске станице тврде да им снимке нико није ни тражио, те да они нису настали док је „ријалити био уживо емитован“, па нису ни чувани.

Снимци су објављени тек након медијских притисака и чланка у „Остин стејтсмену“, а тужилац Маргарет Мур планира да обнови случај пред великом поротом.

Тешка порука: Зашто Американци бацају државну заставу на ломачу /видео/

У полицијском извештају наводи се да Амблер није покушао да нападне или угрози полицајце, а мртвим је проглашен у болници, где га је одвезла хитна помоћ.

Иначе, полицајац који је хапсио Амблера, Џеј Џеј Џонсон, такође је Афроамериканац, док је његов партнер Закари Камден белац.

Тужилац Маргарет Мур рекла је да је забрињавајуће и да ли је и како чињеница да су снимани за ријалити утицала на ове полицајце и на њихов приступ хапшењу. Она је изразила забринутост да такви ријалитији могу усмерити полицајце ка томе да забаве публику, а не да се баве чувањем безбедности грађана.

Прочитајте још:

Коментар