„Поклони“ од нациста: Како су Немци сејали смрт у Стаљинграду и после повлачења /фото/

Повлачећи се после пораза у Бици за Стаљинград, нацисти су оставили велики број експлозивних направа „прерушених“ у свакодневне кућне предмете. Шоља која крије једну од тих немачких мина, чува се у Музеју савремене историје Русије.
Sputnik

Опасност од експлозија мина које су нацисти поставили приликом повлачења, постојала је на свим ослобођеним територијама.

„Приликом повлачења, немачке трупе су чиниле све да успоре наш контранапад. Густо су минирале путеве, постављале разна минска поља... На свом путу, нацисти су спаљивали села. Ако је негде и остало неколико колиба, оне су сигурно биле миниране“, написао је маршал Константин Рокосовски у својим мемоарима.

Нацисти су за собом остављали читава минска поља, неексплодиране бомбе и друге експлозивне направе. У одредима који су се бавили уклањањем мина, уз специјалне инжењерске и трофејне јединице и чланове Осоавијахима, били су и добровољци — радници, пољопривредници и студенти млађи од 16 година — и мушкарци и жене.

„Поклони“ од нациста: Како су Немци сејали смрт у Стаљинграду и после повлачења /фото/

Смртоносни „поклон“

Велики број мина остао је у Стаљинграду и после његовог ослобођења. Битка за тај град сматра се једном од најкрвавијих и најразорнијих битака Другог светског рата. Град је готово сравњен са земљом. Повлачећи се са положаја, Немци нису само закопавали нагазне мине у земљу, већ су их крили по кућама тако што су их маскирали шољама и другим ситним предметима.

Становници Стаљинграда би, не слутећи ништа, узимали корисне предмете — ипак су у тој ситуацији сви они били злата вредни — и скривена мина би експлодирала. Стотине житеља Стаљинграда изгубило је живот због тих замки. Некада су мине биле маскиране играчкама или кутијама чоколаде — тада су у експлозијама највише страдала деца.

Неколико месеци после битке, особље Музеја дошло је у Стаљинград. Прикупили су личне ствари војника који су бранили град, предмете повезане са његовом херојском одбраном и записивали су сведочења оних који су те борбе преживели.

„Поклони“ од нациста: Како су Немци сејали смрт у Стаљинграду и после повлачења /фото/

Шоља из Стаљинграда данас се чува у Музеју савремене историје Русије у Москви, а посетиоци је могу видети у оквиру изложбе „Човек и рат. Неиспричана прича“, која је приређена поводом 75. годишњице победе и отворена је до новембра.

Подсетимо, свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.

У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.

Погледајте још:

► Појавила се руска порука „Проверено мин њет“ усред Београда ― град хитно реаговао

Градови рата — Стаљинград

► Чоколада — тајно оружје совјетске армије против нациста

► Рат дезинформацијама: Како је совјетски Смерш парализовао обавештајце Трећег рајха

Коментар