Нова правила односе се на издавање лиценци за извоз робе у Русију, Кину и Венецуелу, која може бити употребљена у војне сврхе.
Стога се на списку налазе десетине нових ставки из области машинства, телекомуникација, софтвера и технологија, укључујући и свемирске (изузетак чине оне потребне за рад на Међународној свемирској станици), као и сензори, ласери и друга опрема. За извоз такве опреме биће потребна посебна дозвола америчких власти.
Своју одлуку ресор је оправдао Стратегијом националне безбедности САД, према којој Москва и Пекинг „подржавају диктатуру у Венецуели и теже да прошире војне везе и војну продају широм региона“.
Ситуација у Венецуели
У Венецуели су почетком 2019. године почели масовни протести против актуелног председника Николаса Мадура убрзо након што је он положио заклетву. Тадашњи председник Националне скупштине, лидер опозиције, Хуан Гваидо, незаконито се самопрогласио за привременог председника. Низ западних земаља на челу са Сједињеним Америчким Државама признало је Гваида за председника. Мадуро је, заузврат, оптужио Сједињене Америчке Државе да покушавају да организују пуч како би поставиле Гваида за своју марионету и преузеле природне ресурсе Венецуеле. Русија, Кина, Куба, Боливија, Турска и бројне друге земље дале су своју подршку Мадуру као једином легитимном председнику Венецуеле.
У Москви су Гваидов „председнички статус“ назвали непостојећим.
Прочитајте још: