Важан гост за судбину Косова: Каква идеја стиже из Беле куће у Београд

Идеја о обнови економске сарадње једина је реална идеја са којом би Ричард Гренел, специјални изасланик америчког председника Доналда Трампа за дијалог између Београда и Приштине могао да дође у Београд.
Sputnik

Тако аналитичар Саша Адамовић коментарише незваничне спекулације и најаве о Гренеловој евентуалној скорашњој посети Београду.

Долазак важног госта имплицитно је најавио српски председник Александар Вучић рекавши да „очекује важну посету Београду која се тиче Косова и Метохије“.

Председник, међутим, није желео да открива о ком се званичнику ради, а српски медији спекулишу да је реч баш о Гренелу коме је пропао план да 27. јуна угости у Белој кући Вучића и Хашима Тачија, због обелодањеног предлога оптужнице против такозваног председника Косова.

Шта би Гренел у име Беле куће могао да предложи Београду

Према Адамовићевим речима, услова да Гренел у овом тренутку дође са неким новим идејама нема.

„Дијалог између Београда и Приштине одавно је замрзнут и у овом тренутку постоји проблем што се не види неки други начин како би се могао наставити, а да пружи барем неке, најосновније резултате, осим обнове економске сарадње. Опција коју промовишу Гренелови опоненти, да се Србија приволи или натера да призна независност Косова, не даје никакве резултате“, објашњава Адамовић.

Он напомиње да наставак дијалога у старом маниру, уз инсистирање на „правно обавезујућем споразуму“, након чега би уследило обострано признавање, није реално, јер није у складу са српским националним интересима. Због тога понавља да је дијалог о економским питањима једино могућ као средство да се ствари покрену са мртве тачке.

„Очекујем Гренелов долазак у Београд као жељу да понови претходни дипломатски напор, да припреми терен за наставак дијалога и верујем да му неће бити тешко да прелети океан како би реализовао своје идеје“, истиче наш саговорник.

Ако буде посетио Београд, Гренел ће у српској престоници наићи на отворена врата, каже Адамовић, као и на људе спремне на компромис који су подржали његове идеје о обнови економске и инфраструктурне сарадње.

За сада, Гренелова постигнућа на обнови дијалога су писмо о намерама о обнови авионског саобраћаја између Београда и Приштине, меморандум о обнављању возних линија, као и меморандум о наставку градње аутопута Ниш-Приштина.

Гренел на мети Брисела, Берлина и дубоке државе

Иако након разговора специјалног изасланика Стејт департмента за западни Балкан Метјуа Палмера и европског специјалног изасланика за дијалог између Београда и Приштине Мирослава Лајчака изгледа као да, након отказивања самита у Белој кући, са обе стране океана постоји нека врста координације, према Адамовићевом мишљењу, то није случај.

Палмер је, према речима нашег саговорника, представник вашингтонске дубоке државе, а Лајчак има исти приступ косовском питању као и његов саговорник из Вашингтона.

„Мислим да су обојица у својим ставовима испољили потпуно подударност јер имају исти циљ. Једино што може да се деси јесте да обојица учествују у саботирању и подривању Гренелових дипломатских акција око наставка дијалога“, каже Адамовић.

Очито је да Брисел, Берлин и америчка дубока држава имају заједничку идеју да, као што су то урадили недавно у Вашингтону, подрију Гренелове напоре. У томе ће сигурно имати подршку Приштине, јер она верује да на тим адресама има стопостотну подршку за своје амбиције. Међутим, у случају Беле куће, ствари по Приштину нису толико повољне, уверен је наш саговорник.

Коментар