Иран критикује: Предлози Берлина, Париза и Лондона неефикасни

„Евротројка“ (Немачка, Француска и Велика Британија) још увек није предузела ефикасне кораке за очување нуклеарног споразума, изјавио је портпарол Организације за атомску енергију Ирана Бехруз Камалванди поводом пете годишњице споразума.
Sputnik

Према његовим речима, те три земље тврде да, покушавајући да очувају везе и сарадњу са САД на највишим нивоима, настоје да спрече елиминисање Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму.

„Без обзира на све потешкоће на путу ка реализацији такве политике, те земље нису уложиле значајније напоре за очување нуклеарног споразума, а сви предлози европских земаља да се елиминишу економске последице изласка САД из тог споразума показали су своју неефикасност“, наведено је у саопштењу Камалвандија.

Према речима портпарола Организације, имплементација нуклеарног споразума се тренутно суочава са озбиљним изазовом, који неће ићи у корист ни једној од страна, а Иран је незадовољан током спровођења споразума.

Москва позвала потписнике иранског нуклеарног споразума да остану јединствени

Истовремено, он је истакао да је Техеран спреман на сарадњу с другим земљама у области нуклеарне медицине, укључујући извоз лекова и тешке воде.

Са своје стране, портпарол Министарства иностраних послова Ирана Абас Мусави је током брифинга изјавио да, уколико Техеран не успе да добије погодности од споразума – уследиће одлучан одговор, саопштила је државна телевизија Ирана.

Ирански нуклеарни програм

Заједнички свеобухватни акциони план је споразум који су Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили 14. јула 2015. године.

То је историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.

Споразумом је предвиђено да ембарго на оружје за Иран буде укинут у року од пет година, а да испоруке оружја тој земљи буду могуће само уз дозволу Савета безбедности УН.

Првобитни споразум је нарушен у мају 2018. године, када су САД објавиле да једнострано иступају из њега и обновиле жестоке санкције против Ирана. Остале потписнице (Русија, Кина, Немачка, Француска и Велика Британија) сложиле су се да поштују услове о укидању ембарга на оружје.

Прочитајте још:

Коментар