Адвокат Горан Петронијевић каже за Спутњик да је предлог новог закона показатељ да у Приштини постоји свест о озбиљној опасности да ће изаћи на видело злодела која је починила терористичка ОВК.
Закон ћутања о злочинима ОВК
„Доношење оваквих закона, који су аутистични, није ништа друго него покушај да се оповргне истина, а истина је да је ОВК била и остала терористичка организација, која је тек после склапања споразума са НАТО, преко ноћи постала ослободилачка војска,“ подсећа Петронијевић.
Очигледно је да је у Приштини свима постало јасно, додаје он, да Специјализовани суд не би ни био основан да није било чврстих доказа које је предочио Дик Марти.
„Сада су видели да то ипак може да буде нешто што ће довести у питање њихову уљуљкану улогу жртве у коју су ушли уз помоћ савезника, како би пребацили кривицу на Србе. Схватили су да на Косову постоје огромни злочини које су могли да почине једино припадници ОВК, и који се не могу подвести ни под какву легитимну борбу. Тако да овим законом покушавају да направе отклон од тога,“ објашњава Петронијевић.
Заштита за Тачија и Весељија
С друге стране, додаје он, покушавају да изврше притисак да нико на КиМ не сме да говори о ОВК у лошем контексту.
„Дакле, притисак на све који знају шта је ОВК чинила, а има их много, јер је ОВК је учинила доста злочина и над Албанцима. Један од праваца закона је и нелегитиман утицај на будуће, или већ постојеће сведоке пред Специјализованим судом, јер фактички, онај ко буде сведочио, самим тим говори против ОВК и биће под ударом овог закона“, објашњава Петронијевић.
Политиколог са Косова Неџмедин Спахиу сматра да је овај закон непотребан и верује да је то само огорчена реакција на позиве Специјалног тужилаштва у Хагу за Хашима Тачија и Кадрија Весељија.
„Због тога је и направљен тај предлог за закон на који је негативно реаговао и амерички амбасадор Филип Коснет и мислим да је био потпуно у праву. Пошто се они највише плаше тога што ће се обелоданити злочини и на тај начин ће изгубити углед у народу. Прављење овог закона је покушај да се спречи ширење прича о томе шта је све рађено,“ оцењује Спахиу.
Друга страна овог предлога закона , додаје он, је да се спречи да се изнесе у јавност оно што ће се износити у суду у Хагу.
„То је покушај да појединци који ће бити осуђени пред судом у Хагу, очувају свој углед“, верује Спахиу.
Шта закон предвиђа
Амерички амбасадор у Приштини, Филип Коснет je на свом Твитер налогу навео да овај предлог Закона „криминализује слободу говора“ и застрашује грађане. Прописом се предвиђа и ова вредност „рата ОВК“ – „оружана борба народа Косова на челу са ОВК, која је била у циљу ослобођења Косова“.
Међу вредностима које се сматрају заштићеним су: „ветерани ОВК, пали за слободу, застава ОВК, текст заклетве војника ОВК, грб ОВК, генерални штаб ОВК, политичка управа ОВК, штабови Оперативних зона ОВК, архива ОВК, меморијални комплекс „Адем Јашари“ у Преказу и остали комплекси“.
Уједно се наводи да је „ОВК“ основана на добровољној бази, а са „јасном мисијом заштите народа Косова и ослобођења земље од окупационих војно-полицијских снага и управе Србије на Косову“. Нацртом овог закона уређује се да је сваки јавни службеник или грађанин Косова дужан да у свако доба и у свим околностима на Косову и у иностранству „поштује и штити вредности борбе“, дефинисане овим законом. Дефинисано је и да ће се „кршење закона кажњавати у складу са законима на снази (по Уставу Косова то би значило да је прекршилац издајник).
Поступак у вези са усвајањем „Закона о заштити вредности рата ОВК“ покренут је још 2018. године од стране тадашњег председника косовске скупштине, Кадрија Весељија. Он је скупштини потом прослеђен у октобру месецу 2018. године.