Аутори Индекса квалитета живота и ваздуха (Air Quality Life Index, AQLI) наводе да ће када проблем са вирус корона буде стављен под контролу, остати други још опаснији - загађење ваздуха. По њиховим подацима загађење ће довести до тога да милијарде људи широм света буду све болеснији и имају краћи живот.
Готово четвртина светског становништва стиснула се у четири јужноазијске земље, које су уједно и међу најзагађенијима – Индији, Бангладешу, Индији, Непалу и Пакистану.
У Индији и Бангладешу загађење је толико високо да ће у појединим регијама скратити живот тамошњег становништва скоро за деценију.
Иако су места попут Сједињених Држава, Европе и Јапана успела да побољшају квалитет ваздуха, загађење и даље траје и скраћује живот грађана у просеку две године у читавом свету.
„Претња вирусом корона озбиљна је и заслужује сваку пажњу која јој се и придаје, али и схватање колико је ситуација са загађењем ваздуха озбиљна и улагање сличне енергије у решавање тог проблема омогућило би милијардама људи да воде дужи и здравији живот“, рекао је Мајкл Гринстон са Института за енергетску политику на Универзитету у Чикагу и један од истраживача AQLI, преноси „ScienceAlert“.
Неколико студија је показало да је изложеност загађењу ваздуха такође кључни фактор ризика ковида 19, а Гринстон је позвао владе да дају приоритет квалитету ваздуха након пандемије.
Прочитајте још: