„Мој принципијелни став је: 'Не дирати новинаре! Осим у случајевима када се нађу између нарушилаца и снага безбедности“, изјавио је шеф МУП-а на оперативном састанку ресора, саопштило је Спутњику Министарство.
Караев је позвао запослене у медијима да не ризикују своје животе на незаконитим уличним протестима, где се воде озбиљни сукоби.
Министарство је саопштило да је он узео под личну контролу питања безбедности белоруских и страних новинара на уличним акцијама.
У среду су се појавиле информације да је за три дана у Белорусији приведено на десетине белоруских и страних новинара.
У Белорусији су 9. августа одржани председнички избори. Према подацима Централне изборне комисије, Лукашенко је освојио 80,08 одсто гласова, за њим следи Светлана Тихановска са 10,09 одсто. Притом, штаб Тихановске је саопштио да не признаје резултате ЦИК-а, истакавши да подаци са бирачких места у свим регионима земље показују да је она освојила између 70 и 80 одсто гласова.
Након затварања бирачких места 9. августа у многим белоруским градовима почели су масовни неодобрени протести. Демонстранти су у центру Минска поставили барикаде од канти за смеће. Полиција је испалила сузавац, водене топове и шок-бомбе на њих и потиснула демонстранте из центра града. Након председничких избора у Белорусији је више новинара било приведено. Неким новинарима је, након пуштања из притвора, забрањен улазак у Белорусију на пет година.
Прочитајте још: