Клиничко тестирање показало да вакцина „Спутњик V“ не изазива озбиљне нуспојаве

Клиничко тестирање вакцине „Спутњик V“ није открило ниједну озбиљну нуспојаву, изјавио је заменик директора научног центра „Гамалеј“ Денис Логунов на брифингу поводом регистрације прве вакцине против вируса корона.
Sputnik

„Вакцина је давана здравим добровољцима од 18 до 60 година и показало се да је врло безбедна. Није била регистрована ниједна озбиљна нуспојава“, рекао је Логунов.

Према његовим речима, најчешће нуспојаве које се могу видети после вакцинације су бол на месту где се убризгава вакцина, хипотермија, али не код свих добровољаца, и главобоља.

Он је истакао да су „истраживања показала да су код 100 добровољаца створена антитела“.

Говорећи о производњи вакцине „Спутњик V“, он је рекао да „у овом тренутку ми већ имамо 4 производна погона, 3 комерцијална партнера“.

Он је додао да се очекује да ће ускоро бити укључена још два погона за производњу.

Траже милион комада: Руска вакцина до краја године у Републици Српској

Заменик директора Института је додао да су вакцине пре свега за људе који још нису имали вирус корону, али да не постоје никаква ограничења ни да их примају особе које су већ преболеле овај вирус.

Логунов је истакао да је ту ситуација слична као са грипом.

„Ако је особа боловала од грипа, то не значи да постоје контраиндикације за вакцинацију следеће године или за шест месеци. У томе не видимо проблем“, закључио је.

На брифингу се обратио и директор института Александар Гинцбург. Он је поновио да вакцина може да штити од вируса минимум две године.

„А можда и дуже“, додао је он.

Гинцбург је навео да ће коначни подаци бити познати након неког времена праћења дејства препарата.

Руски научник објаснио зашто је руска вакцина против короне регистрована пре завршне фазе тестирања

Директор Руског центра за директне инвестиције Кирил Дмитријев саопштио је на брифингу да ће пострегистрациона клиничка тестирања почети следеће недеље и да ће у њима учествовати 40.000 људи.

Он је додао да се тестирања називају пострегистрациона, а не трећа фаза, пошто је регистрација већ обављена.

Дмитријев је изјавио да ће истраживање бити обављено паралелно са вакцинацијом ризичних група.

„Оно ће бити обављано у већем делу Русије, као и у Уједињеним Арапским Емиратима, Саудијској Арабији, на Филипинима, Индији и Бразилу“, додао је он.

Подсетимо, Министарство здравља Русије регистровало је прошле недеље прву на свету вакцину за превенцију нове коронавирусне инфекције ковид 19, коју је направио Научни институт „Гамалеј“ заједно са руским Фондом за директне инвестиције.

Клиничко тестирање показало да вакцина „Спутњик V“ не изазива озбиљне нуспојаве
Коментар