Кремљ: Белорусија сама треба да одлучује о посредовању других земаља

Белорусија мора сама да одлучи да ли јој је потребна помоћ других земаља у решавању тренутне политичке ситуације, рекао је новинарима портпарол руског председника Дмитриј Песков.
Sputnik

„Европска унија и Русија могу да констатују да су спремне да пруже сваку могућу помоћ за решавање ситуације. Али овде се ради о томе да ли је та помоћ потребна руководству Белорусије и да ли се руководство Белорусије слаже са тим“, истакао је Песков коментаришући предлог високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност Жозепа Бореља да иде у Минск како би посредовао у решавању ситуације.

„Ипак, Белорусија има легитимно руководство и то је, пре свега, ствар одлуке руководства земље“, додао је портпарол.
Русија: ЕУ не сме да провоцира сукоб белоруске власти и опозиције

Он је додао да су многе земље тренутно спремне да пруже било какву помоћ Белорусији, али „пре свега ту помоћ треба да затражи сама држава“, одговорио је Песков на питање да ли је конкретно Русија спремна да буде посредник у могућим таквим преговорима.

Дијалог Русије и белоруске опозиције

Кремљ може само да поздрави жељу опозиције у Белорусији да развија односе са Русијом, али није видео њихов јединствен став у вези са тим, додао је Песков.

„То је дивно, уствари, то се може само поздравити и заиста се надамо да у Белорусији уопште доминира жеља да се настави путем развоја наших билатералних односа. Али знате, тамо тешко да се може говорити о некаквој јединственој опозицији. Тамо постоје различити представници“, рекао је Песков новинарима.  

Ситуација у Белорусији

Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.

Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.  

 

Коментар