Спала књига на једно слово: Један од два ледоломца се запалио, шансе САД на Арктику све мање

Рад једног од два оперативна ледоломца Обалске страже САД онемогућен је због пожара на палуби, до којег је дошло прошле седмице, пише „Вашингтон тајмс“, позивајући се на изјаву америчких чиновника. Такав инцидент ће, по свему судећи, још више ограничити способност Америке да делује на Арктику.
Sputnik

Према постојећим подацима, ледоломац „Хили“ Обалске страже који се налазио недалеко од Аљаске, оштећен је у пожару једног од два главна мотора. Брод је недавно завршио своју двадесетшестодневну патролу подручја у склопу операције „Арктик шилд“ (Арктички штит).

Како су навели чиновници, у тренутку када је избио пожар брод се кретао према Арктику како би „осигурао националну безбедност и обавио научне операције“.

Иако је пожар угашен за пола сата, мисија на Арктику морала је да буде отказана, а сам брод послат је у луку Сијетла на поправку.

„Тај инцидент значи да ће потенцијал Америке на плану ледоломаца бити ограничен док 'Хили' не буде поправљен, што јасно указује на чињеницу да су земљи очајнички потребни поларни ледоломци, који су у стању да осигурају безбедност“, изјавила је шефица Обалске страже у пацифичком региону, вицеадмиралка Линда Фаган.
Колико година ће требати Америци да достигне снагу руске ледоломачке флоте

„Вашингтон тајмс“ додаје да, узимајући у обзир ситуацију са „Хили“, Сједињене Америчке Државе тренутно заиста располажу само једним оперативним ледоломцем – „Полар старом“ (Поларна звезда).

Осим тога, у саставу америчке флоте постоји још један ледоломац, иако он није у употреби већ неколико година.

С друге стране, руска ледоломачка флота броји око 40 бродова, што Москви даје могућност да врши утицај у арктичком региону.

Прочитајте још:

Коментар