Прст у око ЕУ из Вашингтона - мале шансе да Брисел покрене статусно питање Космета

Маневарски простор Србије за наставак преговора с Приштином уз посредовање ЕУ побољшан је после договора у Вашингтону, а у којој мери ће се Брисел који је добио прст у око из Беле куће бавити политичким питањима остаје да се види. Каријерни дипломата Зоран Миливојевић сигуран је у једно - готово су никакве шансе да Европа покрене питање статуса.
Sputnik

Званични дијалог Београда и Приштине наставља се сутра у Бриселу, а председник Србије Александар Вучићпре почетка званичних преговора сусрео се са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком и замеником помоћника државног секретара САД Метјуом Палмером.

Прст у око ЕУ из Вашингтона - мале шансе да Брисел покрене статусно питање Космета

Србија долази у Брисел релаксираније

Дипломата Зоран Миливојевић за Спутњик каже да Србија у наставак преговора под окриљем Европске уније улази релаксираније, јер је пре неколико дана у Вашингтону потврђено да без Русије и Америке нема решавања косовског питања.

"Америка је пре свега дала до знања да се без ње не може и анулирала последице неодржаног састанка крајем јуна. У свом ривалитету са ЕУ дала је до знања да је она ипак значајнија. Статус Косова и Метохије у финалу, каково год и кад год буде, зависи од СБ Уједињених нација, од сталних чланица, Америке и Русије, оне могу да утичу на статус, за разлику од Европске уније која то не може, без обзира на доминацију земаља које су признале Косово. Уосталом, ни у политичко - правном смислу ЕУ не може да одлучује о томе, јер има пет чланица које нису признале самопроглашену независност", подсећа Миливојевић.

Прст у око ЕУ из Вашингтона - мале шансе да Брисел покрене статусно питање Космета

Палмерова улога посматрачка

Упитан како треба посматрати присуство заменика помоћника државног секретара САД Метјуа Палмера на преговорима у Бриселу, Миливојевић подсећа да у разговорима у Белој кући није учестовао нико из Стејт департмента, те да је јасна порука да је Бела кућа у овом тренутку носећа врховна власт.

"Метју Палмер је обавезан да то има у виду, без обзира шта мислио. Он је тамо по основу специјалног представника за регионална питања и у том својству у Бриселу заступа Стејт депатмент и онај његов део који је опозиција Трампу и Белој кући, тамо где на одређени начин још увек доминацију има дубока држава. Ефекти састанка у Вашингтону су значајни у политичком и сваком другом смислу, важно је само оно што Бела кућа у овом тренутку каже и ради, тако да је улога Метју Палемера у најмању руку посматрачка. Он треба да веруфикује оно што јесте, не може да игнорише став државе коју представљају Бела кућа и председник Трамп", истиче Миливојевић.

Он додаје да је кључни елеменат нормализације косовског питања економска сфера, питања која се тичу нормалног живота, те да су у том смислу, америчка и српска страна комплементарне. Дакле, пре наставка преговора под окриљем ЕУ Американци су за себе узели важан сегмент нормализације који ствара политички простор и амбијент за решавање других питања.

Прст у око ЕУ из Вашингтона - мале шансе да Брисел покрене статусно питање Космета

"Економска питања су горућа, она која ће и бити на дневном реду у Бриселу, имовина, статус фирми, међусобна потраживања. То су кључна питања која је на неки начин сада Америка резервисала за себе и кроз ту формулу је далеко убедљивија од Европске уније, зато што они нуде паре, директне пројекте. Европска унија шест година није била у стању ни да испослује оно у чему је учествовала да се примени, а камоли да учествује на још неки, убедљивији начин", оцењује наш саговорник.

Без Русије и САД нема решења

Прст у око ЕУ из Вашингтона - мале шансе да Брисел покрене статусно питање Космета
Миливојевић је уверен да су готово никакве шансе да Европа покрене питање статуса.

"Подсетимо се писма из 2018. године у коме је изричито стајало, срешћемо се у Белој кући ради међусобног признања. Бела кућа и сам Трамп су од тога ретерирали, они су ту ствар ставили у страну. Тешко је очекивати да следи неки озбиљнији притисак Европске уније за призање, јер Србија има маневарски простор, јер је од некога од кога то директно зависи на западној страни то питање скрајнуто. Да не помињем Русију и Кину које апсолутно стоје на српској страни. То су константе које Србији дају бољи маневарски простор да учествује у преговорима на позицији како она разуме норамлизацију, а то су животна питања", каже дипломата Зоран Миливојевић.

На крају разговора за Спутњик он додаје да је сада још јасније да без Русије и Америке нема решавања косовског питања, без обзира што Русија овога пута није присутна.

Коментар