„Русија има посебну одговорност у тој ситуацији. То произилази већ из тесних, посебних односа с Белорусијом, које не доводи у сумњу ни белоруска опозиција“, рекао је Мас.
Он је додао да се Немачка код руског председника Владимира Путина и шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова јасно заложила за то да и Русија треба да учини исто како би дијалог на нивоу ОЕБС-а био започет.
„Ми смо стално позивали белоруског председника Александра Лукашенка да ступи у дијалог са онима који су на улици. Али он наставља да следи пут насиља, тражећи подршку за то од Москве. Предлагали смо посредовање, пре свега преко ОЕБС-а, чији је Белорусија члан“, рекао је Мас.
Претња санкцијама и Лукашенку
Према његовим речима, у Европској унији се већ разматра питање увођења санкција против особа у Белорусији које су одговорне за фалсификацију избора и насиље против демонстраната. Мас је додао да ће даљи кораци поводом тог питања бити размотрени на Савету министара иностраних послова ЕУ 21. септембра у Бриселу.
„Уколико се не обустави насиље против мирних демонстраната, те мере ће бити проширене на знатно већи број људи, биће речи и о Лукашенку“, рекао је немачки министар.
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Прочитајте још: