„Русија има посебну одговорност у тој ситуацији. То произилази већ из тесних, посебних односа с Белорусијом, које не доводи у сумњу ни белоруска опозиција“, рекао је Мас.
#Lukashenko geht weiter den Weg von Gewalt und Unterdrückung. In der EU haben wir sehr früh Sanktionen gegen Verantwortliche vorgeschlagen. Geht die Gewalt weiter, müssen wir die Maßnahmen auf erheblich mehr Personen ausweiten und es wird auch über #Lukashenko zu sprechen sein.
— Heiko Maas 🇪🇺 (@HeikoMaas) September 16, 2020
Он је додао да се Немачка код руског председника Владимира Путина и шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова јасно заложила за то да и Русија треба да учини исто како би дијалог на нивоу ОЕБС-а био започет.
„Ми смо стално позивали белоруског председника Александра Лукашенка да ступи у дијалог са онима који су на улици. Али он наставља да следи пут насиља, тражећи подршку за то од Москве. Предлагали смо посредовање, пре свега преко ОЕБС-а, чији је Белорусија члан“, рекао је Мас.
Претња санкцијама и Лукашенку
Према његовим речима, у Европској унији се већ разматра питање увођења санкција против особа у Белорусији које су одговорне за фалсификацију избора и насиље против демонстраната. Мас је додао да ће даљи кораци поводом тог питања бити размотрени на Савету министара иностраних послова ЕУ 21. септембра у Бриселу.
„Уколико се не обустави насиље против мирних демонстраната, те мере ће бити проширене на знатно већи број људи, биће речи и о Лукашенку“, рекао је немачки министар.
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.