Русија о америчком ултиматуму: Желе одрешене руке за употребу силе  

Иза тежње Сједињених Америчких Држава да демонтирају систем споразума у сфери контроле над наоружањем крије се жеља Вашингтона да стекне потпуну слободу у употреби силе, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја у интервјуу за Спутњик.
Sputnik
„То је само део глобалног проблема уништавања актуелних режима контроле наоружања, разоружања и неширења. Нажалост, добијамо све више доказа да је иза покушаја САД да демонтирају систем споразума у тој сфери заправо жеља за добијањем потпуне слободе руку за пројектовање и употребу силе“, рекао је Небензја.

Према његовим речима, Москва се активно супротставља тим покушајима, укључујући и у УН, а такође предлаже контруктиван дијалог, усмерен на очување и јачање међународно-правне архитектуре безбедности.

Сенатор о предлогу споразума о стратешком оружју: Са Русијом се не говори језиком ултиматума

„На пример, прошле године је Генерална скупштина УН на нашу иницијативу усвојила готово једногласно резолуцију у знак подршке јачању и развоју система актуелних споразума у области контроле наоружања, разоружања и неширења. Она позива државе-чланице УН да у потпуности и строго примене постојеће споразуме у тој области, као и да одржавају њихов интегритет“, рекао је стални представник Русије при УН.

Истовремено, додао је да је потражња за тим мерама у свету висока као никада пре, да је већина држава подржала приступ Русије, која, како је рекао, „очекује да ће ове године њена иницијатива бити једногласно подржана“.

Ако договор са САД не успе, Русија ће наћи начине да се заштити

Према његовим речима, Русија ће пронаћи ефикасне начине да се заштити, уколико не успе да се договори са Америком о продужетку Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3).

Небензја је такође изјавио да је Русија заинтересована за продужетак Споразума, као и да би прекид његовог рада била велика грешка.

„Ми смо, наравно, заинтересовани за продужетак Споразума. Доживљавамо га као један од најважнијих елемената стратешке стабилности. Говоримо америчким колегама да би његово била велика грешка да се он не продужи“, рекао је он.

Специјални изасланик америчког председника Маршал Билингсли изјавио је раније у интервјуу за „Комерсант“ да, уколико Вашингтон и Москва не припреме председнички меморандум о наоружању до фебруара, Споразум о смањењу стратешког наоружања неће бити продужен. Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе су дале Русији „добар“ предлог за продужење овог Споразума, а након могућег реизбора Доналда Трампа „цена питања“ ће порасти.  

Прочитајте још:

Коментар