„Чак и ако се замисли да предлог има перспективу и да није лишен разумних начела, његова форма је нечувена. Тако се не ради ако хоћете да постигнете стварни резултат“, рекао је Морозов за Спутњик.
„То је као да кажете: ‘Дајте ми свој пиштољ, пиштољ вашег комшије, иначе ћу вам пуцати у главу’“, рекао је он.
Према његовим речима, Москва је спремна да разговара о продужењу Споразума о стратешком наоружању и свим пратећим темама.
„Заинтересовани смо за контролу стратешког нуклеарног оружја. Али разговарати са нама на језику ултиматума крајње је непродуктивно“, закључио је политичар.
Амерички ултиматум покреће питања
Са своје стране, председавајући одбора за међународне послове Савета Федерације Константин Косачов сматра да амерички притисак на Русију у области контроле наоружања покреће питања о спремности Вашингтона да постигне такав споразум.
„Ради се о врло озбиљним стварима, суштину предлога треба да процене стручњаци који директно учествују у одговарајућим консултацијама“, рекао политичар за Спутњик.
Међутим, већ сада је алармантно да се неки предлози могу ширити путем медија, а „то можда не значи ништа друго до покушај да се у старту створи додатни притисак на другу страну“, приметио је сенатор.
Он је додао да такође забрињава и постављање ултиматума у неким приступима: „ или како ми кажемо, или никако“.
„Тешко да је то најкраћи пут до постизања жељеног резултата. Или жељени резултат за Американце није постизање стабилних и међусобно прихватљивих споразума“, закључио је Косачов.
Специјални изасланик америчког председника Маршал Билингсли изјавио је у интервјуу за „Комерсант“ да, уколико Вашингтон и Москва не припреме председнички меморандум о наоружању до фебруара, Споразум о смањењу стратешког наоружања неће бити продужен. Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе су дале Русији „добар“ предлог за продужење овог Споразума, а након могућег реизбора Доналда Трампа „цена питања“ ће порасти.
Прочитајте још: