Трамп се не шали: Експресна примена споразума за Косово - по сваку цену

Ричард Гренел, специјални изасланик америчког председника Доналда Трампа за Косово, не би требало у Београд ове недеље да донесе неко непријатно изненађење, јер Америку од председничких избора дели око 45 дана, уверен је Стеван Недељковић, професор Факултета политичких наука у Београду.
Sputnik

Према његовом мишљењу, Гренелова посета биће фокусирана на спровођење свеобухватног економског споразума који је склопљен са Приштином и Београдом у Вашингтону, у присуству председника Доналда Трампа.

Америка тражи примену споразума

„Кључна порука која произилази из Гренеловог доласка је да је Америка чврсто опредељена да се споразум спроведе у дело. Оно што је важна компонента и за Београд и Приштину су финансије и новац који би био планиран у региону кроз међународну развојну корпорацију“, верује Недељковић.

Међутим, додаје, још није јасно, да ли ће тај пласман новца ићи кроз кредите, зајмове или бесповратне кредите и донације. Но, без обзира на то, напомиње Недељковић, Америка Гренеловим доласком шаље поруку да је присутна и да је врло решена да се договорено спроведе.

„Мислим да је то порука која се пре свега упућује америчком јавном мњењу – да све што је потписано сада почиње да се и примењује и да то није била нека шала или ад-хок авантура Трампове администрације. С друге стране, шаље се порука и властима и у Београду и у Приштини да се морају држати одредби договора“, наглашава саговорник Спутњика.

Размена политичких белешки

У међувремену се одржала и бриселска рунда преговора под патронатом ЕУ, па је неизбежно да ће са Гренелом и о томе бити речи.

„С обзиром на мањак координације између Брисела и Вашингтона у овом тренутку, очигледно је спало на стране у преговорима да информишу и Брисел и Вашингтон о договорима и преговорима који се воде на обе стране. У међународној пракси то није уобичајено, те су и Београд и Приштина у незгодној ситуацији јер асиметрија моћи ЕУ и Америке према Београду и Приштини очигледно постоји. Испада да су Београд и Приштина сада, што је крајње чудно, нека врста споне имеђу ЕУ и САД“, напомиње Недељковић.

Да би Америка и остали испоштовали договорено, важан је и дијалог који се у различитим форматима води са ЕУ.

„Свесни су да су и Београд и Приштина, али пре свега Приштина, занемарили део договора и споразума које су склопили под окриљем ЕУ, а код Америке пролази све осим – неуспеха. Америка може своје приоритете да изгура на агенду много боље и брже него ЕУ“, додаје Недељковић.

Тешко до споразума без Америке

Још једна важна ствар коју би требало, како каже, поменути, а која се испоставила као кључна у претходних шест месеци је та да су и ЕУ и Америка спремне да подривају напоре једне другој.

„Јасно је да кадгод и какогод буде дошло до коначног решења оно ће морати да буде резултат напора обе стране и на крају ће и Вашингтон и Брисел морати да посредују да би се дошло до епилога. Мада у измењеном стратешком контексту ЕУ неће дозволити претерано мешање Америке, иако је јасно да без њих тешко да ће бити неких резултата“, сигуран је Недељковић.

Наш саговорник закључује да Гренел у овом тренутку, који је изузетно важан за Трампа с обзиром на близину избора, неће експериментисати са неким непредвиђеним детаљима или документима који би могли да доведу у питање почетак примене Вашингтонског споразума.

 

Коментар